| Bashiix3 a întrebat:

Am citit undeva ca de la 15 ani ma pot angaja. (Cu acordul parintilor) Este adevarat? Daca da, unde m-as putea angaja? (La un magazin de animale?! >: )

Răspuns Câştigător
| Andreutza1818 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa mai astepti 2-3 ani pana faci 18 ani si poti sa te angajezi oriunde.Probabil ca singurul lucru pe care poti sa il faci este sa imparti pliante pe strada.Nu exista locuri in care sa te angajezi la 15 ani, sincer! Funda? :*

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca job-ul de chelnerita. Este foarte cautat si bine platit pentru varsta ta. Sau poti lucra la o librarie...

| HaHaGirl a răspuns:

Nu ai voie sa ai un job sub varsta de 16 ani,este o lege,nu poti avea un job in niciun domeniu nici cu acordul parintilor, nu ai voie, daca ai pe la scoala o profesoara/profesor de educatie civica iti va spune acelasi lucru, daca esti ''angajat'' undeva poate venii oricand cineva sa inspecteze locul si atunci va cere toate actele iar pe ale tale cartea ta de munca nu o va avea vei lua amenda si tu si cel care te- a angajat, citeste copilule DREPTURILE SI OBLIGATIILE COPILULUI PANA LA VARSTA DE 18 ANI, in caz ca nu crezi ce spun

| Bashiix3 explică (pentru HaHaGirl):

Vad ca te tii cam desteapta. La orele de Civica ni sa cerut Constitutia Romaniei.
ARTICOLUL 49: PROTECTIA COPIILOR SI A TINERILOR
(4) Minorii sub varsta de 15 ani nu pot fi angajati ca salariati. => De la 15 ani ma pot angaja. :*

| HaHaGirl a răspuns (pentru Bashiix3):

Nu ma tin desteapta analfabetule roman sa fii, rusine sa-ti fie nu stii nici sa scrii corect, Nu ai voie si punct, esti obligat pana la 16 ani, asta daca vrei sa lucrezi LEGAL, nu te mai contrazice cu mine am 20 de ani si stiu mai bine decat tine legiile, lucrez in domeniu, poti lucra ca si servitor si la 10 ani ILEGAL asa e si la 15 ani, nu te mai da destept ca o sa-ti cada ceva in cap si dupa ramai fara el,+ ca cine te angajeaza pe tine la 15 ani, unu care nici clasa a 10a nu a terminat-o sau chiar nici a 9a la cum scrii

| Laurentiuuu a răspuns:

Limita legala de a te angaja este de 16 ani.

| Bashiix3 explică (pentru Laurentiuuu):

In Constitutia Romaniei scrie ca minorii cu varste sub 15 ani nu se pot angaja. Deci ma gandesc ca cei care au 15 ai pot. (cu acordul parintilor)

| Laurentiuuu a răspuns (pentru Bashiix3):

Nu as prea crede, adica eu ca angajator de ce as angaja un copil de 15 ani ce ar putea face acest copil in afara de impartit pliante?

| Elena_Maria_Dragan_1992 a răspuns:

Legal doar ca promoter la varsta ta.asa ca insearca.

| Schlossgold a răspuns:

Din cate stiu eu in Romania nu este posibil dar am cunostinte plecate in Austria care lucreaza acolo de la 15 ani...app in Romania nu are are loc de munca cel cu facultate dar tu care ai 15 ani...

| Bashiix3 explică (pentru Schlossgold):

Problema ii ca cei de la Facultate vor doar locuri bune de munca, sa lucreze putin si sa castige mult. smug
Eu ma multumesc si cu un castig mai mic happy si putina munca nu imi strica nici mie. In loc sa stau acasa si sa tau iarba la caini macar imi fac ceva bani. happy

| Tomcis a răspuns:

Poti incerca sa cauti si pe google