| Fllyyper a întrebat:

Am gasit niste cursuri de electrician industrial vreau niste pareri. Acesta consta in invatarea limbii germane timp de 9 luni de trei ori pe saptamana trei ore pe zi gratuit. Apoi pretinde plecarea in Germania pe contract unde 2 ani sunt ucenic si am asigurat gratuit cazarea + 500 de euro pe luna. in cele din urma dupa cei 2 ani sa lucrez pe salar de la 1500 de euro pe luna + cazarea gratuit. ce pareri aveti? eu zic ca merita efortul. Am inteles ca acea firma racordeaza la energie electrica hale industriale malluri etc.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Am inteles, normal ca nu vorbeam de specialitati. unde esti cazat ai posibilitatea sa-ti gatesti? cu gatitul poti iesi mai bine, dar daca stai sa mananci numai salam sau pateu cu paine e mai greu. vad ca vrei musai sa mergi, du-te, dar sa ai mare grija la contract, dupa cum am spus. succes!

6 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

500 de euro este foarte putin sa traiesti acolo. si aici e putin de fapt. cazarea inseamna doar sa dormi sau si mancarea? ai sa te chinui rau cu 500 de euro, chiar si 1500 de putin, dar daca chiar mori de foame pe aici du-te, dar o sa te chinui. crezi ca daca era asa de bine nu se duceau nemtii sa lucreze? ei au numai ajutorul de somaj 900-1000 de euro pe luna. oricum, sa nu pleci sub nicio forma fara sa ai contract ferm semnat de aia, sa ti-l traduci aici sa stii clar ce clauze sunt si la ce te inhami, sa nu ajungi pe acolo chiar sclav si mort de foame si sa te bage in puscarie daca vrei sa pleci ca nu ai respectat clauzele din contract, cum au patit-o si altii.

| Fllyyper explică (pentru mixxjim):

Nu include si mancarea doar cazarea

| mixxjim a răspuns (pentru Fllyyper):

Parerea mea ar fi sa nu te duci. la minim minimorum iti trebuie mancare, paine sub 1 euro nu exista, mananci cam 1 paine pe zi, deci sa zicem 30 de euro numai painea. evident ca mananci ceva cu painea aia. apoi iti trebuie sapun, pasta de dinti, sampon. apoi trebuie sa-ti speli hainele, chestie pe care o s-o faci la o spalatorie publica unde se plateste, si in plus iti trebuie si detergent. dupa care ti se rup pantofii la un moment dat, ce te faci? ti se rup blugii, pantalonii, tricoul, trebuie sa-ti iei altceva, ca nu o sa umbli gol. deci am pus cazul de rupt, nu ca vrei tu ceva nou. deci esti la limita subzistentei cu aia 500 de euro. repet, o sa-ti fie foarte greu - spre imposibil, si nu te-as sfatui sa mergi.

| Fllyyper explică (pentru mixxjim):

Doar cazare fara mancare, eu am auzit ca e ieftina mancarea in Germania. mancare normala sunt constient ca nu ma pot intinde la specialitati tongue

| mixxjim a răspuns (pentru Fllyyper):

Am inteles, normal ca nu vorbeam de specialitati. unde esti cazat ai posibilitatea sa-ti gatesti? cu gatitul poti iesi mai bine, dar daca stai sa mananci numai salam sau pateu cu paine e mai greu. vad ca vrei musai sa mergi, du-te, dar sa ai mare grija la contract, dupa cum am spus. succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te repede si mergi pe burta, sa n-afle si altii, ce mai stai!

| Corodi_Beni_1995 a răspuns:

Poti sa imi spui te rog unde ai gasit informatia?
sau saitul?