| anonim_4396 a întrebat:

Am idee de un film, comedie gen borat, dar nu stiu unde as putea gasi finantare. Pentru scenaristi, actorul principal vreau sa fiu eu. Deja am inceputul si parte din actiune. Inceputul este original, in primele 15 minute din film deja oamenii or sa fie pe jos de ras. Apoi vor urma diferite intamplari ale personajului principal amuzante e putin spus. Actiunea este foarte bine legata dar trebuie sa bag si o poveste de dragoste ca sa pot sa creez finalul asta daca nu imi vin alte idei intre timp. Vreau sa para un film cu buget redus. si am nevoie doar de 3actori, unul principal, si 2 secundari plus figuratia. O sa fie foc, coarda elastica dupa acoperisul unui bloc, bataie cu galeria stelei, mafioti, impuscaturi sper sa apara si unul din verii becali in film asa pentru 2minute, tigani, siliconate, peisaje mirifice gen ferentari, babe crizate etc... vreau sa fac putina parodie de 4 luni 3 saptamani si 2 zile si alte filme romanesti si multe alte chestii. Cred ca as avea nevoie si de cascadori, trebuie sa mai lucrez la replici. Eu am doar povestea, am nevoie acum de tot sa fac filmul. Cam cat o costa un film si cine face genul asta de sponsorizari?

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Salut, iti scrie un scriitor. Am avut onoarea de a scrie 2 scenarii pentru doua scurtmetraje romanesti ce vor aparea relativ curand. Art-House, nu comercial, dar a scrie ceva comercial desigur ca e mult mult mai usor. Pentru un film de comedie, un buget redus nu se traduce tocmai prin ''bani putini'' tocmai pentru ca ai multe costuri. Ai nevoie de aparatura in primul rand, camera, lumini, greenscreen, microfoane, personal calificat etc etc. Ai nevoie de scenaist, regizor, regizor deplatou, second unit director, editor video, persoane care sa se ocupe de montaj, costume s.a.m.d. Vorbind de bani, Institutul National De Film e cel care aloca bani filmelor pe baza scenariilor si a potentialului lor. Desigur, in 99% din cazuri vorbim de filme de arta, nu la comedii. Mai exista sansa de a primii bani prin intermediul unui producator care sa se ocupe de finantare, strangere de fonduri etc. Vorbim aici si de plasare de produse (de exemplu te duci la o firma are de bauturi carbogazoase, ceri o anumita suma si in schimb in filmul tau vor fi secvente cu personajele consumand acea bautura). E interesant proiectul tau dar daca nu e facut cu oameni profesionisti si calumea, are toate sansele safie un fiasco. Ar putea fi un proiect interesant in care as putea fi interesat sa ma implic in anumite conditii.

| DimLight a răspuns:

Man genul asta de sponsorizari nu prea le face nimeni, decat daca ai pe cineva cu bani si nu are ce face cu ei. oricum din ce zici nu iti trebuie decat machiaj, decor, camerele. poti incerca doar sa inchiriezi camere pro dar doar cu aia in preajma ta nu cred ca lasa careva camera proprie pe care da mii de euro cuiva happy sau poti filma cu ceva low end dar tot hd. doar camerele costa la un low budget si sonorizarea in rest cred ca te descurci cum poti

| asman a răspuns:

Salut!
Eu te pot ajuta cu editare video, efecte si alte chestii de genul asta.
Daca o sa ai nevoie, ma poti contacta.