| PringAloe a întrebat:

Am nevoie de firma dacă creez ceva handmade și vând online prin intermediul rețelelor de socializare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este neaparat nevoie de firma, te poti autoriza ca PFA sau Intreprindere individuala.

| PringAloe explică (pentru Ioandelasal):

În cazul în care nu optez pentru nici o opțiune, legal la ce riscuri ma expun? Nu sunt câștiguri foarte mari, încasările Nu depășesc 2. 000lei pe luna.

| suntserios a răspuns (pentru PringAloe):

Daca nu îți plătești taxele sub nicio forma și ai castiguri lunare se numește evaziune fiscală și e o infracțiune.

| Ioandelasal a răspuns (pentru PringAloe):

Daca nu declari veniturile obtinute si nu platesti impozitul pe venit poti fi acuzat de infractiunea de evaziune fiscala si condamnat penal.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti face un PFA (persoana fizica autorizata).