| onelove a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi. Cum pot sa stimulez o echipa de vanzari sa lucreze ca o echipa? Nu sunt coordonatorul ei, dar persoana care ocupa acest post nu prea face nimic, si directorul general mi-a sugerat sa iau initiativa.

Ceva idei? V-as fi foarte recunoscator.

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Probabil nu sunt suficient de motivati.Incearca sa-i motivezi cumva. Oamenii au nevoie bani, de o sursa de venit sigura, iar consultantii nu au aceasta siguranta- au de indeplinit target-uri, trebuie sa alerge dupa clienti-se lovesc de o sumedenie de refuzuri, si toate astea pe bani putini sau deloc.Gandeste-te la un sistem mai bun, mai motivant. Spre exemplu, sa primeasca un salariu(minim pe economie) si cand vor incheia polite, atunci nu vor beneficia de tot comisionul-pentru ca le va fi oprit salariul din luna anterioara.

4 răspunsuri:
| onelove explică:

Bine ideea era sa incepem sa ne organizam in cautarea de noi clienti. Eu am niste ideei dar vroiam sa vad ceva sfaturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Dacă nu se păstrează cel puțin clienții fideli și pe lângă ei alți clienți, nu prea ai ce face.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa va reuniti toata echipa si sa spuna fiecare ce a fost nefolositor pana acum si ce a fost folositor, adica au observat fiecare in ce conditii au fost clienti mai multi si in ce conditii prea putini clienti!
nu are rost sa se discute in contradictoriu despre trecutul activitatii ci despre modul in care trebuie lucrat de acum, esential este sa vedeti care ar fi rolul fiecaruia din echipa in asa fel incat sa va completati reciproc, daca stanga nu stie ce face dreapta va treziti ca toti stergeti praful si nimeni nu uda florile :-D no am glumit ca nu am exemplu concret, nu ai spus ce vinde echipa ta
bun: in timpul discutiilor trebuie discutat ceva tare important -> dupa cat timp dupa ce clientii se inmultesc trebuie propus directorului sa se schimbe grila de salarizare? tot ce discutati in acea reuniune inclusiv punctul cu salarizarea, trebuie scris pe hartie si dat un exemplar sefului si unul directorului
bafta si sa ne tii la curent!

| maiamichel a răspuns:

Incearca sa le organizezi munca in asa fel ca aceasta sa fie placuta.Fiecare sa prezinte la inceput de luna un raport cu desfasurarea muncii lor dupa care sa fie recompensati cu un procent din vanzari dupa merite.