| nupunnumeokkk a întrebat:

Am o întrebare, e vorba despre grupurile astea de pe Facebook care oferă tot felul de posibilități de muncă de acasă care zic că au nevoie de niște fete serioase ca să facă cine știe ce (nu se oferă detalii dacă nu le ceri) și sunt puțin sceptică. Am impresia că nu sunt oferte reale sau te pun să lucrezi o perioadă și după aia dispar iar tu ai pierdut timp și nici nu ți-ai primit banii.
Si nu am experiență cu lucrurile astea, însă mă tentează să accept și eu o ofertă, totuși am zis să vă întreb pe voi dacă cumva știți că sunt joburi sigure sau despre ce ar putea fi vorba, ce tipuri de reclame (ca un general), dacă chiar te plătesc, etc, voi ce ziceți?

Am văzut că mulți trimit un link iar eu nu mai am încredere în linkuri după ce o grămadă de prieteni de ai mei le-au accesat și au pierdut contul sau li s-au furat informații. Sau au luat viruși.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Acum la modul general si trecand printr-un proces minim de cunoastere, daca cineva cauta sa angajeze pe altcineva remote, de acasa, acea persoana nu va sta ascunsa in spatele unui link si nu va cere niste detalii personale nefondat si intr-un mod obscur. Daca o persoana serioasa cauta sa angajeze, atunci acea persoana va demonstra cu un site valabil cine este el, ce afacere are, ce loc de munca se poate ocupa de catre cei interesati, va afisa datele companiei etc

Deci cine sta in spatele unor linkuri, trebuie din start privit ca un scamer! escroc!

de la distanta se pot face multe joburi (si videochat chiar) dar tot trebuie sa existe o societatea care te angajeaza sau cu care vei colabora, acea societate sa fie inregistrata fiscal, fiind persoană juridică!

cei care racoleaza lumea pe Facebook cu fel si fel de metode 'intruzive', sunt majoritatea sarlatani!

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o oferta de pe Facebook nu este serioasa, doar scam pentru oamenii naivi, fiindca promit marea cu sarea si banet mult, dar intai iti vor cere tie sa platesti o anumita suma, ca ei sa te invete ceva, iti vor lua si toate datele personale si apoi dispar.
Nici o companie serioasa din lume nu ofera joburi pe FB, asta sa fie clar pentru tine.
Firmele serioase au bani sa-si faca reclame profesionale pe site-rui profesionale, in nici un caz pe FB, Insta sau tiktok.

| Dragobeta a răspuns:

Daca nu spun despre ce este vorba, e inselatorie. Ori deschizi un link care iti ia datele bancare, ori te pune sa platesti ca sa obtii informatiile (care in final nu sunt), ori alte forme de inselatorii.