| danielteodor0 a întrebat:

Am o problema personala si nu pot lucra pentru a face rost de bani pentru un laptop pe care sa il folosesc la facultate. Ce alte metode as putea folosi pentru a face rost de bani pentru laptop?

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti obtine bursa sociala daca ai probleme financiare si poti dovedii asta, sau bursa de merit, daca pui mana serios sa inveti si iei numai note mari.

| danielteodor0 explică (pentru Violleta2022):

Facultatea la care sunt acum are o materie la care folosirea laptopului este absolut necesară. Nu pot dovedi că am probleme financiare deoarece deocamdată stau cu ai mei

| LostForForever a răspuns:

Muncește cinstit

Nu bagă bani la aparate și pariuri sportive și altfel rahaturi puneți bani frumos deoparte și intr-o zi când îți vor trebuie cu adevărat uite cum îți trebuie acum laptop ți-l iei cu bani munciți de tine cinstit

| danielteodor0 explică (pentru LostForForever):

Problema pe care o am la momentul actual nu îmi permite să munces. Dacă puteam munci probabil nu aș fi pus această întrebare.

| LisaEmma a răspuns:

Ai încercat să ceri ajutorul cuiva pentru a te susține financiar în achiziționarea laptop-ului?

| danielteodor0 explică (pentru LisaEmma):

M-am mutat recent în alt oraș și nu cunosc pe nimeni căruia să îi cer ajutorul.

| LisaEmma a răspuns (pentru danielteodor0):

Ai reușit să faci rost de laptop?

| danielteodor0 explică (pentru LisaEmma):

Nu am reusit

| danielteodor0 explică (pentru danielteodor0):

Inca mai caut

| LisaEmma a răspuns (pentru danielteodor0):

Mă gândeam la ceva. ai cont? Din păcate eu nu am posibilitatea să ajut cu o sumă care să acopere costul întreg al unui laptop, dar aș putea să transfer o anumită sumă, si să încerc să ii rog și pe alții să o facă

| danielteodor0 explică (pentru LisaEmma):

Imi cer scuze ca raspund atat de tarziu. Din pacate nu am cont si datorita problemei mele personale nu stiu daca am timp sa imi fac cont fizic. Ma voi interesa ce trebuie pentru am imi face un cont online sau daca poate cineva sa se ocupe de cont si sa imi trimita bani prin SpeedTransfer sau WesternUnion as fi extrem de recunscator.
Sper sa gasiti destui oameni cu suflet bun pentru a reusi sa imi iau un laptop cat de cat decent la mana a doua.
Va voi anunta cel mult pana Vineri daca am reusit sa imi fac un cont. Va rog frumos imi puteti recomanda si unde sa imi fac contul.
Va multumesc pentru faptul ca va doriti sa ma ajutati.

| LisaEmma a răspuns (pentru danielteodor0):

Nu-i nimic că răspundeți cu întârziere. Și eu sper la fel și mulțumesc și eu.
La first banck se poate face card online.

| danielteodor0 explică (pentru LisaEmma):

Imi cer scuze insa nu am first banck in zona si nu stiu alte metode prin care sa scot bani de pe card. Iar la bancile pe care le am in zona nu cred ca se poate deschide cont online, sau cel putin fara adeverinta doveditoare de venituri. Si oricum nu cred ca ar fi cel mai benefic sa imi deschid un cont pentr o singura tranzactie ca apoi sa uit de el, din imposibilitatea de al il realimenta.
Imi cer scuze dar consider ca singura optiune ar fi ca altcineva sa se ocupe de strangerea de fonduri iar apoi sa imi trimita bani prin tranzactie directa prin Speed Transfer sau Wester Union.
As fi foarte recunoscator daca ati prefera in continuare sa ma ajutati.

| LisaEmma a răspuns (pentru danielteodor0):

Am înțeles. îmi pare rău! Aș vrea să pot, însă fiind elev și. sunt puțin limitată, în ceea ce privește alte opțiuni. Eu înainte să răspund întrebării tale, m-am gândit la cineva care m-ar putea ajuta cu transferul; după ce m-a asigurat că o poate face, ți-am scris. Vreau să spun că este singura variantă înspre care puteam acționa sigur. Voi încerca să rog pe cineva pentru strângerea de fonduri, deși sunt prea puțin sigură că printre cei la care mă gândesc ar vrea să se ocupe careva... îmi cer scuze că nu pot sa fac mai mult! Revin în cazul în care rezolv ceva.

| danielteodor0 explică (pentru LisaEmma):

Multumesc ca ati incercat sa ma ajutati. Ati reusit sa gasiti pe cineva care sa ne ajute in strangerea de fonduri. As fi foarte recunoscator daca a-ti reusi.