| wolfves a întrebat:

Am sanse sa ajung la facultate de IT si sa lucrez in domeniu avand in vedere ca eu sunt la liceu economic? (adica am pierdut ceva matematica, de TIC nu mai zic)
Ce trebuie sa faci mai exact acolo, la servici? Mai bine programator de jocuri/aplicatii sau nu?
Mie imi place sa stau pe calculator si toata ziua si sa ma joc, de asta ma gandeam de ce nu? Plus stau si jos, linistita si primesc multi bani. Cam doar asta mi-ar placea sa fac.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sam le luam pe rand.
Oricine are sanse sa ajunga la o facultate de IT daca trece de admitere. Intrebarea e daca faci fata la o asemenea facultate unde se cere matematica de nivel M1 si programare. Daca in cazul programarii sa spune ca se ia de la 0, nu e si cazul matematicii.
Daca tu crezi ca poti tine pasul cu ambele si sa recuperezi fata de cei care au facut un profil mare info, drumul iti este larg deschis.

TIC ul este absolut irelevant in ecuatia asta, nu are nicio legatura cu programarea.

Ce trebui sa faci la servici? E prea complicat de explicat daca pui problema asa, insa trebui sa scrii cod in principiu, mult cod.

DAca vrei sa fii programator de jocuri atunci chiar ca ai nevoie sa mananci matematica pe paine, e una din ramura programarii care necesita cele mai multe cunostinte de matematica.

De la stat pe scaun toata ziua si jucat pe calculator pana la programare e drum lung.

6 răspunsuri:
| smihai23 a răspuns:

Dacă ești pe economic, de ce nu profiți de asta? Să știi că un contabil cu ceva experiență se plăteste foarte bine în străinătate. Eu asta vreau să urmez happy

| wolfves explică (pentru smihai23):

Ma gandeam ca e prea greu sau stresant. Am facut si practica, mai vad oricum, si acolo stau pe calculator, deci e bine.

| smihai23 a răspuns (pentru wolfves):

Fiecare meserie are si dezavantaje happy

| AlinabBalan a răspuns:

Depinde daca esti fata sau baiat in orice caz daca ai fi foarte buna jucătoare de league of legends si esti din București poti sa faci turnee si sa castigi multi banuti iar daca vrei sa fi cum ai zis tu progamator de aplicati desigur o sa te lasi crede-ma, la facultatea de it trebuie sa stii foarte bine sa folosesti Photoshop sau tot feluri de programe pentru editat si functiile unui calculator daca esti fata sau baiat si iti place sa stai doar pe calculator ar fi o idee buna sa faci videochat am auzit ca se castiga bine poti sa o faci si de acasa intri pe un site iti recomand Chaturbate iti faci cont setezi camera si castigi in fiecare zi cateva ceva daca nu o faci atunci cred ca ai pierde timpul mereu jucandute fara sa faci vreun ban

| suntserios a răspuns (pentru AlinabBalan):

Ce gluma buna asta cu

"a facultatea de it trebuie sa stii foarte bine sa folosesti Photoshop sau tot feluri de programe pentru editat si functiile unui calculator".

Confunzi editarea grafica cu programare

| wolfves explică (pentru AlinabBalan):

Nu vad problema, „daca esti fata sau baiat". Sunt fata, conteaza?
Cred ca ai gresit persoana, nu sunt c*rva sa fac videochat.