| Matei123456 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de cardul de debit. La ce varsta poti sa il iei si daca pot sa platesc pe appstore si pe siteuri gen eMAG?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cardul de debit îl poți lua la 14 ani dacă ai acordul părinților și semnează pentru el

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Poti sa platesti si acum. Nu iti cere nimeni o varsta, ci sa ai card.

| Atim a răspuns:

De la 14 ani in sus poti face unul doar avand unul dintre părinți cotitular. Am avut eu prin liceu de la BCR, era o oferta pentru tineret si nu mi se luau deloc comisioane, poate încă mai ofera asta. Apoi, de la 18 in sus faci o cerere sa devii unic titular. Daca ai deja 18, poti sa il faci completand o cerere la banca cu buletinul si in functie de banca, pot sa ti-l dea pe loc sau într-o săptămână sa ți-l trimita acasa sau sa te sune sa vii sa il ridici de la banca. Fiecare cu procedurile lui. Pana acum doar la ING am văzut sa se dea pe loc. Cardul pe care il faci ca minor are aceleasi drepturi cu cel normal, deci poti face plati online de orice fel (dar e bine de precizat la banca atunci cand faci cardul ca doresti sa faci plati online, cu cel de la ING avusesem eu o problema si a trebuit sa revin in agentie sa o rezolvam)