| asd10cristi a întrebat:

Am un site cu multi vizitatori si as vrea sa bag Google Adsense in el sa fac niste bani. Plata cum se face?(adica imi trebuie cont PayPal? sau sa bag nr. ul de la card?)Si varsta minima trebuie sa fie neaparat de 18 ani?

4 răspunsuri:
| Mariusssss a răspuns:

Nu-ti fa prea multe iluzii. Google AdSense iti plateste in functie de click-urile direct din site-ul tau pe anumite link-uri. Ca bani, poti castiga fabuloasa suma de 100 maxim 200 de euro anual si asta numai daca ai rezultate bune si oamenii dau navala pe site-ul tau. Pentru a face bani trebuie sa ai un numar de vizite cel putin 20 mii vizitatori unici zilnic. Insa poti scoate un profit frumos din reclamele anumitor firme. Exemplu - In functie de tema abordata de site-ul tau, de targetul de audienta poti cauta firme interesate sa-si lipeasca bannere de site-ul tau. Preturile variaza...depinde de trafic, poti castiga de la 30 - 50 de euro trimestrial pana la cateva mii. Aici tine doar de ce fel de site ai.

| WR104 a răspuns:

Da trebuie sa fie neaparat 18 ani altfel degeaba bagi addsense.Plata se face asa cum or sa iti spuna ei dupa ce iti faci contul.Cu addsense eu fac lunar cativa euro nu mai mult cu un trafic de doar 100 vizitatori unici pe zi, oricum daca nu ai cel putin o mie pe zi vizitatori unici sa nu iti faci sperante prea mari.Te paltesc atunci cand ajungi la minim 70 euro si primesti la o luna dupa ce ai solicitat plata.

| gatablog a răspuns:

Daca nu ai inca un cont pe Google Adsense, cel mai rapid mod de a face asta este sa-ti faci un blog pe www.blogger.com, scrii cateva articole apoi aplici pentru monetizare.

Vei primi pe e-mail aprobarea plus datele de logare in contul tau pe Adsense.

Daca ai deja un cont Adsense, trebuie sa tii cont de cateva sfaturi pentru a monetiza eficient site-ul pe care il detii.

1. Mare atentie, daca promovezi un serviciu sau produs pe site, vizitatorii tai vor fi redirectionati catre alte siteuri pe acelasi subiect, prin reclama afisata.

2. Daca ai un site pur informational sau de hobby, trebuie sa ai un trafic consistent pe el pentru a face bani cu Google Adsense.

3. Sunt cateva reguli pe care trebuie sa le respecti, nu incuraja clickuri de la prieteni, nu fa tu click pe reclame, Google te va penaliza sau chiar mai rau, iti va inchide contul.

Cam asta ar fi, informativ si introductiv despre Adsense.

In ceea ce priveste plata, nu trebuie sa ai un cont de PayPal, Google va trimite un cec pe numele tau la adresa contului, (atentie, foloseste date exacte si reale), cec care va fi emis pe suma minima selectata.

Pentru mai multe, ma poti contacta pe messenger, id = eoportunitati.

| benteudarius a răspuns:

Plata se face prin western union. da, trebuie sa fii mai mare de 18 ani. inscrie pe unul dintre parinti big grin