| tancauemilian a întrebat:

Am un teren de 2400 mp, 11m lățime 217lungime ideal pentru panouri fotovoltaice, stalpul electric fix in capatul lui.
Cate panouri ar încăpea, cat ar fi investitia si in cat timp se amortizează?

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Tu iti dai seama ce vorbesti? laughing n-ai tu atatia bani sa umpli acel teren cu panouri fotovoltaice... Ce dimensiuni crezi ca are un panou 10M patrati? laughing
Un singur panou are aproximativ 1, 50Mx90cm si costa bucata undeva intre 600 si 1000 lei acum fa si tu o socoteala cate bucati intra pe terenul tau.
Si sa zicem ca ai atatia bani si umpli terenul cu panouri dar nu vei trai tu atat sa-ti recuperi banii investiti sa nu mai vorbim de castig laughing

| Frank51 a răspuns:

Dacă nu poți calcula asta nu-ți recomand să investești bani în ceva anume.