| TeckTonik997 a întrebat:

Are cineva idee cat castiga un jandarm la inceput?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Veniturile sunt secrete si mai depind si de functie. In orice caz peste 1400 lei plus sporuri. Nu ai sa afli cat castiga pentru ca si la ei ca si in armata (eu am fost militar) suntem invatati sa nu spunem venitul total. Cand se da adeverinta se da numai pentru salariu nu si pentru alte venituri.

| TeckTonik997 explică (pentru Salontanul):

Multumesc de raspuns. Oare merita o cariera in jandarmerie? Momentan nu cred sa pot intra in Academie, decat daca stau un an si nu stiu ce sa fac... Sa merg la jandarmerie (dragasani) sau sa incerc la anul la Academie.

| Salontanul a răspuns (pentru TeckTonik997):

E un serviciu sigur, cu un salariu bun si alte avantaje. Poti incerca la academie si din jandarmerie. Apoi este un contract pe o perioada si daca nu-ti place poti pleca. Eu daca asi mai fi tanar asi lua-o de la capat. Nu-mi pare rau ca am fost militar.

| TeckTonik997 explică (pentru Salontanul):

Multumesc inca o data de raspuns! O parte nu am inteles. Se poate sa intru la scoala de jandarmi (dragasani) si anul urmator sa incerc la academie si daca intru sa nu platesc primul an facut la dragasani? Asta ati vrut sa spuneti? Eu stiam ca nu se poate chestia asta doar daca platesc undeva la 10.000 de euro.

| Salontanul a răspuns (pentru TeckTonik997):

Nu. Din timpul scolarizarii nu-ti vor da dosarul la Academie. Eu vorbesc dupa terminarea scolii sa-ti dai diferentele si sa intri la Academie. E si mult mai usor fiind deja famialiarizat cu domeniul.

| TeckTonik997 explică (pentru Salontanul):

Aha. Merita si asta incercat desi am auzit ca ar fi locuri foarte putine. Oricum, o sa incerc si anul asta la Academie si vedem ce va fi. Din pacate am si bac la profil real si nu o sa fiu prea bine pregatit dar nu am ce pierde. happy

| Salontanul a răspuns (pentru TeckTonik997):

Succes!

| R0R0 a răspuns:

In jur de 1500 ron.