| BBiiiaa a întrebat:

As avea nevoie de niste detalii cu privire la plata ramburs prin posta. In sensul ca, as dori sa vand un produs unei persoane din alt oras, deci singura varianta e transportul prin posta. Cum procedez?

Răspuns Câştigător
| SasNetRomania a răspuns:

Daca e un colet fragil recomand curier mai scump dar mai de calitate, asta daca si produsul vandut e mainscump sa se merite ace curier.
Revenind la. posta, tu trebuie sa completezi doua foi/fise una pentru destinatar sa ajunga coletul iar cealalta pentru banii tai ramburs. La cea de colet pui destinatar pe client iar pe cea de ramburs destinatar pe tine. Iti zice tanti de la posta. Iar la pret te intelegi tu, daca platesti transportul 7lei, atunci pui cu 7 lei mai mult la ramburs deoarece posta vor banii inainte ca traseistele.

| BBiiiaa explică (pentru SasNetRomania):

Deci sa inteleg ca atunci cand trimit, platesc transportul, dar banii cum ii primesc? Si in cazul in care persoana careia ii trimit coletul se razgandeste, ajunge inapoi la mine si trebuie sa platesc taxele? (Nu, nu este nimic valoros sau fragil, un produs de 10 lei)

| SasNetRomania a răspuns (pentru BBiiiaa):

Hey again bia,
Banii ii ridici de la posta cu buletimul sau vine postasul la.usa,recomand prima varianta ca e mai rapida. Acel produs trimis de tine sta in depozitul postei cam 3-4 zile, daca nu il ridica vine la tine iarasi, bineinteles ca suporti tu toate cheltuielile.

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

"In sensul ca, as dori sa vand un produs unei persoane din alt oras, deci singura varianta e transportul prin posta." Mdah, clar. Mai bine te apuci sa i-l duci personal, ca poate nu ajunge...

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce posta e singura varianta? exista curieri care fac treaba mai bine si mai repede pentru doar 3-4 lei in plus.

Oricum la posta o sa iti dea de completat un formular unde scrii si valoarea de ramburs. Cand cumparatorul platesti tu o sa primesti banii inapoi tot prin posta.

| Zaygon a răspuns:

Cand trimiti un colet si ii cu plata la ramburs tu o sa platesti pentru expeditie undeva intre 11-15 lei. Daca tu vrei sa iti recuperezi acesti bani atunci cand completezi valoarea coletului si rambursul treci cu 11-15 lei in plus fata de cat e continutul coletului. Ca sa faci asta trebuie sa fie de acord si cel caruia vrei sa ii trimiti coletul, deci intai vorbeste cu el. Daca e persoana de incredere e mult mai usor cu depunere in cont la banca si atunci platesti undeva la 3 lei expeditia pachetului. Preturile care ti le-am dat sunt pentru produse cu o greutate de pana la 1 kg. Pot sa varieze in functie de greutate.

| Lady70 a răspuns:

In momentul cand trimiti coletul la posta o sa-ti dea un formular de completat. Acolo gasesti tot ce ai nevoie. E o casuta unde specifica daca plata se face cu ramburs sau nu, e suficient sa o bifezi. Restul e usor!
Succes!

| BBiiiaa explică (pentru Lady70):

Si banii cum se primesc?