| User0987654321 a întrebat:

As putea sa imi fac card de credit (pentru achizitii din afara tarii) daca nu am/am avut un loc de munca/ salariu lunar? Ce banci ar oferi posibilitatea asta?

3 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Mergi la banca si iti deschizi un cont bancar cu card atasat. Vei avea un descoperit de cont, adica te poti imprumuta cu o suma de pe card, insa trebuie acoperita altfel platesti dobanda.
Banca iti cere buletinul, nu e obligatoriu sa ai un loc de unca.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti obtine card de credit fara un venit lunar (salariu sau altul) dovedit cu acte.

| User0987654321 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Multumesc de raspuns! Deci sa mai lamuresc un lucru, eu am card facut, card normal, dar cu cont bancar pentru bursa la scoala la copil, planul Adolescent si mi-au spus cei de la banca ca daca vreau sa cumpar ceva online, o sa blocheze banca cardul. Credeti ca ar fi vreo posibilitate ca sa rezolv treaba asta, as vrea sa imi fac achizitii de pe Aliexpress, Temu si nu vreau sa blocheze cardul ca acolo e bursa! M-am gandit daca ar merge sa transfer banii de pe card pe PayPal, iar din PayPal sa platesc la magazinele care accepta, fara sa bag informatiile cardului(daca merge).