| Sonia822 a întrebat:

Astia care isi creeaza pagina pe Facebook si pun poze haioase zilnic, castiga bani din asa ceva? La nr de like-uri, nr de vizualizari? De ce fac asta? Ca sunt multi.

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Da, daca au multi urmaritori, like-uri, comentarii
Ai vazut ca posteaza tot felul de citate, glume, etc si mai distribuie din cand in cand cate un articol de pe un site. Ei bine, din asta fac bani, trebuie sa acceseze cat mai multi oameni site-ul ala.
Eu de ex acum cativa ani o urmaream pe Teo Trandafir care posta lucruri interesante dar dupa ce a ajuns la un nr foarte mare de urmaritori la pagina de Facebook, a inceput sa distribuie link-uri, apoi a inceput sa distribuie si mai multe pana ajunsese sa distribuie numai link-uri si erau numai prostii de articole scrise numai ca sa te faca sa dai clik, stii formularea cu "nu o sa iti vina sa crezi ce a facut x". Atunci am inteles de ce laughing
Nu am mai intrat de mult timp pe pagina ei, dar am vazut foarte multi care fac asa. Unii isi si vand paginile cand ajung la peste 1.000.000 like-uri/urmaritori pentru ca li se ofera o suma bunicica.
Pe Instagram e alta treaba, acolo nu se fac bani din link-uri ci din promovari de produse. Cand o persoana ajunge la un numar considerabil de urmaritori primeste oferte de la diverse companii sa le faca reclama si trebuie sa posteze o poza in care arata produsul si vorbeste despre el. Eu nu prea intru pe Instagram dar am vazut foarte multe vedete care posteaza destul de des astfel de reclame, de ex Andreea Balan.

| Sonia822 explică (pentru Furnicuta000):

Teo Trandafir n-a stat mai mult de 5 minute pe Facebook in viata ei, sigur era una care era angajata sa faca asta. Multumesc si pentru informatiile suplimentare, aflu astfel de ce pagini serioase, care promovau traditiile, folclorul acum posteaza video cu probleme dermatologice si venerice. Deci au vandut pagina, nu le-a fost sparta. (cazul dexonline a fost exceptia) Ai idee si la cat ajunge suma aia bunicica? Si cat isi ia unul pe postare, de s-a ofuscat atunci cand l-a blocat Facebook o zi?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Sonia822):

Chiar nu stiu despre ce sume e vorba dar daca pagina are peste 1.000.000 like-uri sa zicem ca o distribuire e platita intre 50-100 euro. Depinde si daca e vreo vedeta si are notorietate, atunci castiga si mai mult de 100 euro SAU ar putea sa ia bani doar din accesarile care provin de la el de pe pagina. De ex daca tu distribui un link si 1000 oameni il acceseaza dupa ce l-au vazut la tine, primesti gen 50 centi pentru fiecare. Dar chiar nu stiu exact cum functioneaza si cu cat se plateste. Dan Negru spunea de mai multe ori pe Facebook ca el nu va face niciodata "barter" (parca asa se numeste treaba asta. El e si foarte deschis si nu se fereste sa spuna nimic, spunea ca primeste foarte des cereri de la diferite companii sau site-uri, de ex ca i-a fost oferita suma de 1000 lei doar ca sa isi dea check-in intr-un restaurant. Eu si de asta il urmaresc cu placere.
Doctorul Andrei Laslau are o pagina cu peste 2 milioane de like-uri si il stiu de mult ca posta numau lucruri gen citate, poze, chestii educative. Iar acum 1 din 2 postari sunt link-uri. Bine, el nu a luat-o chiar asa mult pe aratura, totusi nu poate sa isi asocieze imaginea cu orice, posteaza mai mult link-uri cu articole de mancare, de medicina.
Nu stiu daca ai auzit de Tony Poptamas, era regele citatelor siropoase si pozele lui erau distribuite masiv, era arhiprezent in orice newsfeed. Nu stiu daca si el a luat-o pe calea asta cu reclame 1 din 2 dar o sa intru acum sa vad ca nu am mai intrat de cativa ani chiar pe pagina lui laughing

Mai pe scurt, cine isi face o pagina si posteaza diverse chestii cred ca aspira la asa ceva dar sincer e foarte greu.

Aa si ai vazut ca video-urile pe Facebook au mai nou reclame. Asta pentru ca mai nou poti lua bani de la Facebook. Daca ai clipuri cu multe vizualizari poti face un fel de parteneriat pe Facebook si sa te plateasca pentru asta (nu stiu exact cat si cum, dar gasesti informatii despre asta pe Facebook).

4 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

M-am uitat acum. Pagina lui Teo cu peste 1 milion de like-uri nu mai exista, acum are doar una cu 54.000. Cel mai probabil a vandut-o pe aia, ca de inchis abuziv nu prea avea cum pentru ca era cu bifa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am pagina in memoria lui Paul Walker, 49.100 like-uri și încă în creștere. Din anul 2014 am pagina. Nu am câștigat 1 leu și nici banii nu ma interesează. Nu ma crezi, cauta pe Facebook Paul Walker Romania.