| Emma0313 a întrebat:

Bună, am 2 monede, una de 5 lei din anul 1978 și una de 25 de bani din anul 1982.Sunt valoroase, le pot vinde?

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Nu cunosc foarte bine domeniul numismaticii, Pe acele zeci/sute de anunturi m-am bazat eu cand am dat raspunsul. Nestiind ca multe sunt fake bineinteles. Oricum fata poate sa incerce sa le vanda daca vrea, cu sfatul unui cunoscator de numismatica bineinteles.

6 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Cauta-le pe okazii, olx, la jumate.ro, sau orice site care vinde sau cumpara obiecte de numismatica. Probabil nu valoreaza foarte mult daca dateaza din perioada aia, dar le poti vinde daca vrei.

| VoidEternal a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Pe olx vezi zeci, daca nu sute de anunturi de la "diversi" cu cele mai banale monede de 10-20 de centi, ramase prin fundul buzunarelor celor care s-au intors de la capsuni, vandute pe 500-1000 de euro. Ma rog, incercand sa le vanda.

Nu stiu cum de platforma nu le da jos, e clar incercare de inselatorie. Ideea de baza e ca din cauza acestor anunturi fake, platforma e poluata si nu-ti poti face o parere despre valoarea reala a monedelor vechi romanesti.

| VoidEternal a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Nu mai zic ca exista inclusiv articole din publicatii online de can-can care sunt 100% clickbait cu titluri de genul "esti bogat daca ai o moneda de 2 scovergi din 1900-toamna", bazandu-se fix pe anunturile de pe okazii/olx. Daca ma intrebi pe mine, astia ar trebui amendati.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru VoidEternal):

Nu cunosc foarte bine domeniul numismaticii, Pe acele zeci/sute de anunturi m-am bazat eu cand am dat raspunsul. Nestiind ca multe sunt fake bineinteles. Oricum fata poate sa incerce sa le vanda daca vrea, cu sfatul unui cunoscator de numismatica bineinteles.

| Robert2526 a răspuns:

Nu valoreaza nimic, dar le poti pastra totusi

| Ilovedinero a răspuns:

Poti sa le donezi la un muzeu, de vandut din cate stiu trebuie sa treaca 60 de ani de cand nu mai sunt folosite

| Emma0313 explică:

Mulțumesc din suflet tuturor, apreciez că ați rupt din timpul vostru pentru a mi răspunde