| euDomi a întrebat:

am infiintat anul trecut un club foto la scoala, anul asta trebuie sa organizam mai multe expozitii foto dar fiecare expozitie ne consta
300lei doar imprimarea fotografiilor + inchirierea unor panouri, noi nu avem capital social asa ca nu avem de unde sa platim acestea doar daca obtinem niste sponsorizari. Astazi trebuie sa ma intalnesc cu un posibil sponsor, si va rog sa ma ajutati. Ce vrea un sponsor sa auda?, trebuie neaparat sa il conving sa ne sponsorizeze!

2 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Ce vrea sa auda? Ai 12 ani si crezi ca te duci sa-l fraieresti pe sponsor? Il manipulezi tu cum vrei? Faci ce vrei din el daca-i spui ceva nume?
Te duci si-i prezinti situaita, ii spui despre club, ii excplici ce costuri implica si-l rogi sa va ajute.
Nu ai tu ce sa-i oferi, nu faci publicitate cu club foto de copii, o face de bunavointa.
Bafta

| LucaDezmir a răspuns:

Contacteaza cluburile de foto de adulti de la tine din oras si incearca sa obtii sprijin de la ele, eventual o sala, panouri etc.
Mergi la primarie, consiliul local si judetean si cere sprijin tot asa, pentru sala, poate chiar pentru sponsorizare. In felul asta faci economie la inchiriatul salii.
Mergi pe net pe forum de fotografie si intreaba alti fotografi cum se descurca ei cu asemenea probleme.
Zone alternative de a expune fotografii sunt firmele care au legatura cu copiii (magazine de copii, cabinete medicale cu profil pediatric, locuri de joaca pentru copiii etc.) Contacteaza-le si vezi daca te lasa sa expui acolo fotografii ale clubului.
La intalnirea cu posibilul sponsor, descrie ce faceti, care sunt aspiratiile voastre si vezi care sunt conditiile sponsorului. Iti recomand sa mergi impreuna cu adult: parinte, profesor etc.
BAFTA!