| viata0delash a întrebat:

Am nevoie de un card de debit pentru universitate. Puteti sa-mi propuneti la ce bank mai bine sa ma adresez. Mersi
PS. Master sau Visa?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bank? iti pica tastatura daca ii ziceai banca?

mai toate bancile au oferte pentru studenti si cred ca ofertele sunt asemanatoare.

Nu o lua in seamna pe donnaalba, doar isi da cu presupusul.

Cardurile Visa sunt cele mai raspandite in lume indiferent ca sunt de debit sau credit, si de obicei la bancile din Romania pentru Mastercard se percep comisioane mai mari

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Toate bancile pot sa-ti dea un debit card.
Cel mai bine este sa mergi la banca unde ai deja contul bancar si sa le ceri eliberarea unui card de debit. Cardul de debit este legat direct de contul tau bancar si nu este card de credit, adica, poti cheltuii doar cat ai tu in contul tau bancar.

Visa card, este un card de credit, care se ia numai in anumite conditii, fiind legat de o linie de credit pe care Banca ti-o aproba, doar daca iti aproba acel imprumut (daca esti eligibil), insemnand peste 18 ani si fiind angajat permanent cu minim 12 luni muncite in aceeasi companie.

Fiind studenta nu poti obtine un credit card, dar poti obtine un debit card, care este, dupa cum spuneam mai sus, un card legat de contul tau, in care iti intra alocatia, salariul, banii de la parinti.

In general MasterCradul este - card de debit, iar Visa Card este card de credit.

| Bărbatul007 a răspuns:

Bcr(visa)

| sofisis a răspuns:

Eu as merge pe ING. VISA clar!