| N0NAM3BR0 a întrebat:

Buna! An o intrebare, daca incep un mini business cu bratari,coliere, cercei, brelocuri de telefon anaf imi va opri impozit? Mentionez ca nu fac pe niciun site, postez pe retelele sociale colierele si daca primesc o comanda mi se pare ca trebuie sa faci un AWB si ti se va trimite in posta fara probleme, nu? Am vazut ca fetele de varsta mea fac acest mini business, dar nu stiu daca sa-l fac. Multumesc

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Legal da va trebui sa iti declari venitul si sa platesti taxe si impozite pe el. Mai nou anaful verifica tranzactiile ramburs prin curier / posta si iti va cere la un moment dat sa platesti taxe daca considera ca faci comert.

5 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Pai poți vinde produse, însă daca o faci in regim de business, deja treabă sta in felul următor.
Daca ești minora, trebuie sa ai in vedere că nu anaf îți oprește impozit, însă ești obligata (pentru a nu face evaziune fiscală) să îți declari veniturile aproximative prin completarea lunară a formularului 212.
Mai mult de atât, dacă ești majoră, poți deveni PFA(persoana fizica autorizata) și iar trebuie sa îți declari veniturile tot prin intermediul declarației 212.
Faptul că tu trimiți colete, vei fi înregistrată în baza firmei poștale /de curierat, iar datele vor fi trimise către ANAF.
O opinie sinceră, daca nu știi in ce te bagi, e mai bine sa stai cuminte, pentru a nu te împovăra de una singura.
Bafta!

| N0NAM3BR0 explică (pentru Hyperion7):

Cum adica? Da, sunt minora, dar nu muncesc ca nu am inca varsta minima, trebuie facute veniturile parintilor mei? Sau sa imi declar alocatia ca doar venitu asta am

| Hyperion7 a răspuns (pentru N0NAM3BR0):

Nu,trebuie sa îți declari eventualul venit obținut din vânzarea produselor.
Daca încerci să vinzi și nu îți iese, nu plătești nimic nimănui.
Doar in cazul in care ai vândut produsele respective.

| N0NAM3BR0 explică (pentru Hyperion7):

Bratarile vor costa in jur de 15 lei, cat va trebui sa platesc taxa aia?

| Hyperion7 a răspuns (pentru N0NAM3BR0):

Nu m-ai înțeles.
Zic că în funcție de cate brățări vinzi lunar sa zicem 30
30×15=450.
Am uitat sa menționez și că astfel de activități se taxează cu 10% din valoarea lunara a activității.
Pe românește, daca ai vândut 30 de brățări și te-ai făcut cu 450 bani in mana.
Tu la stat trebuie sa dai aproximativ 45 se lei.