| IonelaIonela2019 a întrebat:

Am un job si vreau sa mi-l iau si pe al doilea, doar ca habar n-am la ce sa ma gandesc. Sunt casieră la un supermarket, dar salariul e prea mic ca sa pot duce o viață cât de cât decentă, întrucât am destule probleme si cheltuieli. Întrebarea mea este următoarea: ce job part time as putea avea? Ospatarita nu, deoarece sunt plinuta si nici casieră part time în altă parte nu vreau, deoarece oricum primul job mă rupe de picioare. Va rog, dați-mi idei. happy

Funda!

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu e bine sa fi asa materialista, ai un job de ce nu te multumesti cu ce salariu i ei? Crezi ca poti avea in lumea asta totr ce vrei? Cu doua servicii ai rezista? Ai zis ca esti casatorită sotul ce face te lasa numai pe tine sa muncesti el nu face nimic? Cine cauta in lumea asta sa se imbogateasca va cadea in multe capcane deoarece materialismul lăcomia nu i sunt plăcute lui Dumnezeu.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce calificari si faculati/masterate ai?
Ca sa putem sa-ti recomandam un job de birou sau mai bine platit, daca cele disponibile nu le vrei.
Ai putea sa slabesti, ca ti-ar prinde bine din toate punctele de vedere si ai deveni sanatoasa cu ocazia asta.

| IonelaIonela2019 explică (pentru Violleta2022):

Am calificare de tehnician în activități economice, bac promovat cu nota 8 si sunt anul I la o facultate de științe economice (fac la ID). În domeniul meu nu am nicio șansă, cel puțin acum, deoarece, după ce că n-am facultatea terminată, n-am nici experienta in domeniu.

Despre slăbit, nici dacă eram slabă nu voiam să fiu ospatarita. Sănătoasă, multumesc lui Dumnezeu, sunt, iar cat despre posturile disponibile, imi ajunge oboseala fizică de la primul job. Sunt om, nu robot. Caut doar un alt job part time prin care să îmi măresc un pic veniturile.winking

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonelaIonela2019):

Depinde de localitatea unde esti, ce este disponibil prin imprejurimi si daca corespunzi lor.
Asta nu te va ajuta prea mult, fiindca noi nu putem veni in localitatea ta sa verificam piata de lucru, anuntul ofertelor de munca si nici nu stiu ce-ti convine tie.
In orice caz, fiind plinuta nu-i echivalent cu sanatos, de aceea te-am sfatuit sa slabesti pentru ca nu-i normal sa afirmi ca esti obosita la 20 de ani, doar dupa un job la caserie.
Poti cere la acelasi supermarket sa faci si munca fizica: pus marfa pe raft, sau in depozit, poti spala pe jos samd. Sunt ore suplimentare care se platesc, pana la urma.

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonelaIonela2019):

Eu sunt totusi curioasa, cand mai ai tu timp de facultate si invatat, daca vrei sa-ti mai iei un job?

| zilog a răspuns (pentru IonelaIonela2019):

Gata ti-am găsit job, exista o multime de firme de contabilitate care au nevoie de ajutor
sa se ducă cu hârtiile pe la cozi pe la anaf...
sa stea pe la registrul comertului zile intregi la coada
sa se duca cu artiile la jurist
sa aduca hartiile de la jurist
sa se duca la banca sa se duca pe lună să se ducă peste tot
să facă si pe inspectorul resurse umane sa introduca potop de date in revisal
sa faca nir-uri
de munca la firmele de contabilitate nu se termina niciodata.
ti-as recomanda eu o contabila care are nevoie de un ajutor doar că nu stiu sigur cât o sa vrea sa iti dea pentru ca este cam zgârcită si de cât să arunci cu pietre in mine
mai bine ti-am sugerat doar ideea de principiu sa stii cam unde te-ai incadara

| zilog a răspuns (pentru IonelaIonela2019):

Un inspector resurse umane pentru 20 zile / lună de munca primeste 4000 lei bani curați in mână
si are 50 angajati la care le face tot ce trebuie să le facă pe la hârtii
problema este că trebuie să plece diminața la ora 5:45 din casa
la ora 6 trebuie sa fie la bucur-obor să ia maxitaxi până la Petrechioaia
apoi să lucreze acolo 8 sau 9 ore si pe urmă să se intoarcă tot cu maxitaxi
Câte o dată se mai ocupa si de facturare când nu era nimeni pe acolo care să dea o factura la marfa pe care a cumpărat-o clientul x sau y
atunci trebuia ea sa mai scrie câte o facutră câte o chitanță
cam de 3 ori pe zi in medie.
Si a abandonat job-ul respectiv chiar daca din punctul meu de vedere era bine platit pentru ca ora de trezire era mult prea devreme
nu era foarte obositor ca era job la calculator nu in picioare dar ora de trezire o distrugea psihic.

| IonelaIonela2019 explică (pentru Violleta2022):

Dacă spui că nu e normal ca la 20 de ani să fiu obosită, atunci cu siguranta nu stii ce inseamna sa lucrezi într-un supermarket. Esti la casa, te mai trimite pe raioane, ridică greutăți, așează, fugi înapoi la casa, etc. Numai cel ce nu stie, nu crede. În rest, am sperat ca imi vor răspunde la intrebare oamenii care chiar au fost în aceași situație, pentru a mă inspira. În rest, de sfaturi ce nu privesc întrebarea mea, n-am nevoie. Multumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonelaIonela2019):

Am fost de 20 de ani si lucram intr-o uzina, asa ca stiu ce vorbesc, numai ca nu eram grasa, nu aveam cum fii, fiindca ram in continua miscare de dimineata pana noaptea.
Faptul ca tu esti "plinuta" este pentru ca nu faci destul de multa munca fizica, ca sa arzi grasimile, iata de ce spun asta.
Oricum, nu muncesti tu acum cum se muncea pe vremea lui ceausescu, 7 zile din 7, ca erai deja slaba precum o scandura si nu mai aveai timp sa te plangi ca-i greu sa fii casiera la un supermarket.

| IonelaIonela2019 explică (pentru Violleta2022):

Asa e, ai dreptate! Si totusi, un job part time?

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonelaIonela2019):

Un job part time cauti in oraselul tau, ca noi chiar nu avem de unde stii, unde locuiesti si ce este disponibil acolo.

| Furnicuta000 a răspuns:

Call center. Stai pe scaun si raspunzi la telefon

| zilog a răspuns:

Chiar nu fac mistouri ci incerc sa gasesc solutie la problema
VIDEO CHAT sau supraveghetor video chat sa nu dea fetele numerele personale de telefon pe video chat, sau modelator video chat sa scrii tu in locul lor pe video chat pentru ca majoritatea sunt atât de analfabete in cât nu cunosc toate literele dapoi o limba străină,
Sau să te angajezi la o firma de recuperari creante sa zapacesti oamenii pana cand isi platesc datoriile.
sau sa te angajezi la video chat
sau sa te angajezi la o firma care vinde asigurari, sau sa te faci inspector care analizeaza daunele pentru firme de asugrari,
sau sa mai faci o scoala de asistent medical ca acum cu pandemia nebunia se angajeaza oameni. sau infirmiera, sau femeie de serici la o firma de curatenie, sau tap ispasitor pe la vreo institutie ceva firma mare si ei sa fure pe milioane de euro si in cazul in care vine DNA-ul sa stai la puscarie pentru ei.
sau poti sa faci cursuri din astea cu apicultura fitoterapie sa zapacesti oamenii de minti sa cumpere anabolizate ceaiuri chestii de la tine cam ca la herbalife si avon la un loc, sau sa te duci si la herbalife si la avon sa vinzi marfa de la ei.
sau sa iti deschizi si tu o mica afacere un chiosculet la metruo su atunci când ai timp liber in zilele libere sau orele libere sa te duci sa vinzi la cel chiosculet care este al tau.
sau sa devii reprezentat vanzarei la ceva de exemplu la echipamente medicale
echipamente HORECA sau HAVAC sau sa te duci la un depozit en-gros de echipamente care vand pentru restaurante hoteluri si sa ii ajuti sa vanda.
Sau sa lucrezi la o tipografie cauti o tipografie ca astia in general lucreaza noaptea
sau sa mai bagi ceva timp nervi si bani sa inveti CISCO CCNA 1
CISCO CCNA 2
CISCO CCNA 3
CISCO CCNA 4
si sa te angajezi pe la firmele astea UPC astral RDS si alte firme ce au nevoie de secuitate cibernetica poate chiar la banci
uite iti dau eu o idee cauti divizia de scuritate FORTE ca astia fac securitate pe la mai multe banci si angajeaza mereu oameni noi
Sau poate te infiltrezi prin prieteni pile si cunostinte la vreun job bun la vreo institutie primarie ceva.
sau poate faci scoala de la 10+ pentru cosmentica manichiura pedichiura coafura si te apuci de trebuirle astea pe la un salon de infrumusetare
costa cam 900 lei
sau poate faci alta scoala care iti permite sa fii analizator de riscuri
de exemplu daca stii ca nimeni din familia ta nu are cazier ca esti curata
atunci poti merge la scoala de la asociatia romana pentru tehnica de securitate
si sa faci acel curs pentru analiza riscurilor si tu colaborezi cu o firma de securitate adica doar stampilezi ce hartii iti dau aia si gata iti iei si tu niste bani ca ai stampilat niste foi cam 250 lei / 1 ora in fiecare zi
sau poti sa faci o scoala la crucea rosie pentu sora de crucea rosie dureaza 2 ani costa cam 700 lei / an si gata poti sa iei copii in plasament sa ai grija de ei.
sau poti sa te angajezi pe undeva pe asistenta sociala...
sau poti sa faci un curs de bucatar si sa colaborezi cu restaurante care sunt deschise noaptea.
sau poti sa te iei tu de facut prajituri torturi cozonaci acasa la tine in orele libere si sa le vinzi pe iinternet.
sau poti sa stai cu copii cuiva ca sa poata si ei sa aiba câteva ore libere pe zi
sau poti sa faci cumparaturile la mai multi batrani dar pe baza de contract ferm.
saupoti sa colaborezi cu o casa de batrani un azil de batrani.
sau poti sa te apuci la UBER EATS sau GLOVO sa cari mancare la oameni acasa cu bicicleta sau cu masina ce monda ei de prin magazine.
sau poti sa colaborezi cu o alta alimentara sa te duci acolo pana cand inchid ei la ora 12 noaptea
sau poti sa ii ceri patronului tau un salariu mai mare pentru ca nu ai cum sa te deescurci cu salariul acela atat de mic
sau poti sa mergi la o sala dinasta de jocuri milion dolards si sa te angajezi acolo si sa bagi credit la oameni la păcănele sau sa le dai banii in cazul in care au câstigat
Sau poti sa colaborezi cu o firma de paza si securitate sa lucrezi la ei la centrala adica cum ar veni la call center
sau poti sa fii controloare pe autobuze pentru ca controlorii sunt lenesi si la ora 6 seara pleaca acasa.
sau poti sa plimbi cateii din cartier cum ii vezi pe oameni ca plimba câinii din cartier te bagi in seama cu ei pe strada si le ceri sa plimbi tu cateii in locul lor si sa iti dea 20 lei de fiecare câine in parete in fiecare seara
ce sa iti mai zic
daca ai cumva zile libere intri pe site-ul asta https://www.google.com/......ps?/search

afli cum unde când sunt târguri si expozitii si vorbesti cu vânzătorii de acolo cu patronii care vând marfa
si le povestesti ca esti vânzătoare la mega image si ca astia iti dau un salariu din care nu poti sa supravietuiesti
asa ca ai vrea ca in zilele tale libere sa vinzi marfa lor
si sigur unii o sa vrea sa te ia de vanzatoare si gata castigi un ban in plus

Ai putea sa dai anunturi pe internet ca faci curătenie acasa la oameni sau curatenie dupa cosntructori sau curatenie la birouri si gata te duci undeva unde s-a terminat de construit un bloc si faci curatenie.

sau ai putea sa gasesti un barbat cu bani sa ii faci un plod si sa ii spui ca i-a placut sa dea din fund acum trebuie sa te intretina fara sa te duci la nici un fel de loc de munca tot restul vietii ca i-ai facut o javra de copil de care nu iti pasa dar pentru ca i-l-ai facut si daca vrea sa nu i-l pui in brate si sa pleci
trebuie sa te intretina ca asa este la moda zilele astea

| Jei729bd a răspuns:

Puteti citi in tarot. Cumpărați un set de 43 de lei învățați fiecare carte (adica 78) si faceți citiri pe bani. Eu cunosc o fată care face asta si chiar se descurcă foarte bine. Sau învățați să machiați si să puneți unghii cu gel. Cu plăcere

| zilog a răspuns (pentru Jei729bd):

Tu nu ai înțeles codec-ul subnominal transmis de doamna că este pocăită eu am văzut semnătura in discuția ei undeva există o cheie pe care a folosit-o si sunt sigur că nu o să fie interesată de lucurile acestea de la satana cu diavolul cumagie neagra
asa le vedem noi pocăiții