| AnaMARIA12344 a întrebat:

As avea si eu nevoie de sfatul vostru in legatura cu profilul pe care sa il aleg.Mate-Info sau Stiinte Sociale? Sunt foarte nehotarata. Ma pricep destul de bine la matematica, dar cred ca profilul Stiinte Sociale ma va ajuta mai mult in meseria mea de judecator/avocat. Vreau sa precizez ca nu prea ma descurc cu romana, adica de un an a inceput sa nu imi mai placa. Cred ca este din cauza profesorului de romana.Ce credeti? Ar fi mai avantajos daca as alege profilul Mate-INFO? Ce meserie as putea urma dupa facultate? FUNDA:*

5 răspunsuri:
| RsKd a răspuns:

Eu zic sa mergi pe stiinte sociale daca vrei sa devii judecator/avocat, acum depinde si de tine daca vrei sa faci altcevca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa fii avoata sau judecatoare atunci incearca la stiinte sociale. Mate-info... daca vri sa fi profa de mate (sa fii baitaia de joc a elevilor pe un salariu de 600-700 lei/luna) sau programatoare, specialista IT... Poti da la facultatea tot de mate-info happy si daca te specializezi si inveti f bine vei fi tu cautata sa ai o meserie in domeniu.

| Teo4ro a răspuns:

Eu iti recomand pe Mate-Info, pentru ca iti zic cu siguranta ca programatorii sunt mereu la cautare. Gandeste-te ca la Mate-Info faci oricum o parte din materiile de la Stiinte Sociale, insa invers merge mult mai greu treaba. Plus ca informatiile primite in liceu la stiinte sociale vor fi destul de irelevante in facultate, pe cand profilul de Mate-Info iti tine mintea agera si iti dezvolta gandirea, iar la facultate te vei descurca mult mai bine. Si in ultimul rand, nu mai crede in iluzia sistemului de invatamant romanesc. Sistemul universitar nu are nici o treaba cu felul cum evolueaza piata muncii. Sunt sute de persoane care termina dreptul in fiecare an intr-o tara care are deja mii de avocati si sute de judecatori. In afara de universitatile politehnice si de cele de medicina, restul produc in mare parte doar capsunari, agenti de vanzari, si shaormari pe banda rulanta. Asta ti-o zice un viitor shaormar care desi i-ar place sa lucreze pe domeniul pe care s-a pregatit nu are unde, pentru ca statul nu are inca institutiile necesare pentru a-mi desfasura activitatea...

| NarutoSasuke46 a răspuns:

Eu zic sa alegi stiintele sociale daca vrei neaparat sa devi avocat sau judecator.

| teodora24 a răspuns:

Si eu as zice sa mergi la profilul stiinte sociale.In primul rand ca vei putea ajunge avocat sau judecator, si in al doilea rand la profilul mate-info nu numai ca e matematica multa dar si informatica si TIC sunt foarte grele(foarte mult de invatat).Te-as sfatui sa mergi la profilul care iti place.
Mult noroc!:*