| dya_7401 a întrebat:

As avea si eu o nelamurire:puteti sa imi spuneti si mie ce studii iti trebuie pentru a devenii un om de afaceri? Chiar si profilul daca mi-l puteti preciza va rog frumos!

Răspuns Câştigător
| z8 a răspuns:

Un om de afaceri trebuie sa poate controla toate aspectele afecerii sale. Si pentru a putea face asta, trebuie sa aiba cunostinte destul de solide din toate. Diploma de om de afaceri nu exista ( dupa facultate, scrie de cele mai multe ori "economist"), deoarece pe un om de afaceri nu-l angajeaza nimeni, el face angajarile. Stii, castigi, esti praf, pierzi. Cunostintele lui sunt ceea ce conteaza. Cunostinte in Management, Drept, Marketing, Contabilitate, Finante, etc. Poti sa studiezi disciplinele astea la facultate ( gen ASE ). Facultatea din ASE cea mai potrivita pentru a scoate oameni de afaceri este...Administrarea Afacerilor. Profesorii d-acolo incearca si ei sa te pregateasca cum stiu mai bine, multi isi dau silinta, dar de retinut este ca daca erau cu adevarat buni in domeniul lor si erau de actiune, faceau si nu predau ). Un om de afaceri vede o problema, vizioneaza o solutie si se apuca sa rezolve problema. Nu vorbeste despre ea sau inventeaza scuze. Isi misca fundul pana reuseste.

Long story short, eu iti recomand Administrarea Afacerilor cu predare in limbi straine ( engleza, franceza sau germana ) din cadrul ASEului (standarde acceptabile, daca vrei faci treaba si ai cu cine) + studiu invidual ( carti scrise de cei care reusesc in afaceri, nu de cei care vorbesc despre cei ce reusesc ). Incepe cu carti entry level, gen Tata bogat, tata sarac - Robert Kiyosaki ( best seller de vreo 5 ani de zile - record )

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Ai aici profilul unui om de afaceri!
http://www.preferatele.com/......816217.php Sper sa te ajute! succes!

| BigV a răspuns:

Nu ai nevoie de studii pentru a fi om de afaceri! Ai nevoie de studii ca sa poti fi un om de afaceri bun, care are afaceri profitbaile! Cum a spus si z8, in afaceri nu prea conteaza diploma ci ceea ce stii sa faci! Nu arati nimanui ceva-ul, tu ii angajezi pe altii(tu te uiti pe ceva-ul altora )! Un om de afaceri tace si face! Un om de actiune va face avere, un om care pune accent doar pe teorie nu va fi niciodata prea bogat.

| OmuVerde a răspuns:

Daruieste celor dragi un cadou ecologic de la Greenpeace: pixuri din hartie si plastic reciclat, semne de carte imprimate pe hartie reciclata (cu vapoarele Greenpeace), brelocuri, sireturi si tricouri inscriptionate. Comanda acum doar la Greenpeace Shop: http://www.greenpeace.org/romania/shop