| nllbia99 a întrebat:

Bună, as dori sa știu care sunt cele mai bune facultăți de urmat și cam în ce domenii îți poți găsi mai ușor un servici și salariul pe care îl ai.
Mulțumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nici o facultate nu vine cu post asigurat, asta este reponsabilitatea ta sa-ti cauti de munca, dupa facultate.
Bineinteles ca tine si de norocul tau, dar si de cunsotintele/rudele tale, care te pot ajuta sa-ti gasesti ceva de munca.

In prima faza dupa facultate, fiind fara pic de experinta, salariile sunt extrem de mici, dar vor creste odata cu experinta ta.

Cauta sa faci facultate si sa ai o meserie pentru care ai talent sau ti-ar place sa profesezi in acel domeniu, pentru ca nu exista dupa cum spuneam mai sus, facultati care sa vina cu joburi asigurate!

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Mai lipsea să întrebi și ce pensie vei avea și acopereai toată viața :-)

După cum ți-a spus și Jullianna, există o mulțime de factori care determină cât succes profesional vei avea în viață. De departe cel mai important dintre aceștia este cât de pasionat ești de ceea ce faci.

Facultatea este doar un incubator, nu-ți garantează nimic în ceea ce privește parcursul profesional. Ceea ce înveți acolo reprezintă numai pasul "zero" în carieră, o bază de cunoștințe cu care poți pleca la drum.

În ceea ce privește profilul, asta depinde numai de tine. Există o mulțime de domenii în care poți face bani (Medicină, IT, Drept, Economie, Arhitectură, etc), dar tu ești singura care știe ce ți se potrivește. De muncă îți poți găsi în orice domeniu ești bun (sau ești dispus să faci eforturi pentru a deveni bun).

Nu mai știu cine a spus asta, dar este adevărat:
Alege-ți domeniul în care ai vrea să lucrezi chiar dacă nu ai fi nevoită să lucrezi.

| Barna_Razvan_1990 a răspuns:

Cool I just got a free Minecraft gift code at http://freeminecraft.cc

| Oti_Odette_1990 a răspuns:

Medicina