| viki1212 a întrebat:

as vrea sa ma angajez ca si consultant financiar. Am fost la interviu si mi-a spus ca e munca de birou imi ofera un salaru fix plus comisioanele pe care le fac, dar nu imi ofera carte de munca. Trebuie sa imi caut oameni care sa isi faca asigurare sau credite bancare. Voi ce spuneti merita sa incerc sau nu?

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

"Munca de birou" pe naiba! Trebuie sa faci munca de teren sa te intalnesti cu cati mai multi oameni, dupa ce in prealabil i-ai sunat! Am lucrat o vreme in asa ceva si uite care este proportia:la 100 de telefoane(adica trebuie sa gasesti 100 de insi la care sa le stii telefonul) sunt de acord sa se intalneasca cu tine 10 si din acestia 1 (unul!) va face asigurare sau credit! Este o munca grea, mai ales pe criza, si banoasa, daca reusesti (dar si in zadar daca nu reusesti). Este bine ca ai totusi un venit garantat.Am vazut agenti financiari care iubeau acest tip de job care iti lasa libertate aproape deplina (trebuia sa fim la agentie doar dimineata!) si care castigau frumusel! Dar mie nu mi-a placut, mai ales ca trebuie sa ai un anume fel de a fii sa convingi oamenii sa faca ceva ce nu isi propusesera sa faca, si sa ai si moralul ridicat dupa atat de multe refuzuri (care sunt normale, conform statisticii!). In fine, incearca, si daca o sa-ti placa si o sa-ti mearga, o sa ai un job! Daca reusesti intr-un an sa-ti faci un portofoliu bogat(adica sa faci cat mai multe polite), apoi aceste polite se vor reinoii in anii viitori si-ti vor aduce un comision (mai mic, este drept) fara sa mai faci nimic!

| cryssu2008 a răspuns:

Eu am incheiat pensii private si asigurari de viata. Am fost la o firma de prestigiu - in momentul de fata sincer nu te-as sfatui sa faci acest lucru. In primul rand oamenii iti vor zice ca e criza si nu mai traiesc ei sa-si ia banii dupa asigurarea de viata, iar de credite bancare... crede-ma ca nu mai vrea nimeni sa auda. Abia asteapta sa le termine pe cele care le au. Nu mai este o "meserie" de viitor... cel putin in momentul de fata. Cauta altceva -sfatul meu.

| newshtrutuale a răspuns:

Stiu ca iei bani frumusei daca faci treaba, e mai nasol ca nu iti face carte de munca... dar nici cu carte de munca nu aduni pensie marehee hee

| Ramooon a răspuns:

Daca consideri ca este usor, te inseli, in primul rand trebuie sa ai o baza de date cu oameni pentru inceput, majoritatea care incep in meseria asta isi fac noviciatul pe oameni pe care ii cunosc, si de la cei pe care ii cunosti la urmatori si tot asa, de fapt este o mare bataie de cap, mai ales pe criza asta cand toti ducem lipsa de ceva si nu prea vrem sa ne asiguram nimic, iar cei care vor credite probabil au deja cate doua, trei fiecare sa plateasca unul aterior...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca, bineinteles.
Faptul ca nu se face Carte de munca inseamna ca iti va face OBLIGATORIU un contract de munca pe durata nedeterminata.
SAU contract de colaborare inregistrat la camera de munca si pe unde mai este cazul. Trebuie sa ai toate informatiile cat mai rapid, ca sa stii despre ce fel de contract trebuie sa vorbesti si sa insisti sa il faceti in 3 exemplare, din care unul tie si unul inregistrat la institutiile statului.
Sa insisti neaparat.
Pentru cotizatia la pensie poti plati din mana in fiecare luna.
Pentru detalii du-te la Casa de pensii, acolo vei afla cum poti plati cotizatia lunara pentru pensia ta, inclusiv valoarea cotizatiei.
Nu uita sa te inscrii la Asigurarii la Casa de sanatate.
Consultant financiar este o meserie potrivita pentru o femeie.
Felicitari pentru idee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam cat este salariul fix?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este munca de "birou" chiar daca mergi si tu la clienti, nu este o munca unde sa da cu sapa...
Aviz explicatiilor de mai sus - pentru partea ca nu e munca de birou...
In timpul liber cauta-ti o alta slujba pana gasesti. In orice caz in asigurari ai oportunitatea de a intalni nenumarati oameni si chiar dintr-o asemenea intalnire iti poti gasi un nou loc de munca.