| Anonima181991999kkkk a întrebat:

Bună,azi am văzut ca am -8, 7 lei pe card,in minus, și eu dacă mai iau de pe el, poate sa-mi ia banii cand se bagă iar bursa?

4 răspunsuri:
| Madaxo97 a răspuns:

Nu ai cum sa mai plătești cu cardul nicăieri, atât timp cât e pe minus, nu poți lua pe datorie cu el.
Doar datoriile pe care le ai deja pe anumite site-uri, platforme,, de exemplu un abonament la Netflix, disney, sau la vreun joc, pot să tragă banii de pe card ca si datorie.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Madaxo97):

Nu are cum sa iti ia Netflix si nicio alta platforma de genul bani pe care tu nu ii ai in cont. Daca nu ai bani in cont Netflix o sa-ti dea mesaj "plata nu a putut fi efectuata" deci nu baga Netflix in treaba asta.
Cel mai probabil datoria aia e pentru taxe de administrare cont. Mie imi luau 9 lei pe luna la un cont pe care nu prea il foloseam si cand nu bagam bani in el apareau sume cu minus pentru ca le datoram banii aia

| Madaxo97 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Posibil, stiu ca mie mi-a zis cineva ca avea soldul pe minus si i-a pus cineva bani, si i-a tras Netflix automat, așa zicea cel puțin.
Mai stiu pe cineva care are o bancă neplătită si îi apare la sold - 6000 lei sau ceva gen, cu minus, atat are de plătit la bancă, și când pune ceva bani pe card îi suge banca automat de pe card și se scad din acea datorie
În cazul fetei care a întrebat, posibil sa fie taxa de administrare cont, fiind o suma așa de mică, nu prea are ce altceva să fie

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Madaxo97):

Da, din pacate banca are voie sa-ti ia banii din cont automat si chiar sa puna poprire pe cont daca ai datorii la ea. Si Netflix retrage automat banii daca ai abonament dar numai daca ai bani in cont