| Adelaveronica a întrebat:

Buna, cum este posibil sa nu figuram la ANAF că angajați, dar adeverință de venit ne-au dat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este in regula, adeverinta de salariat, cu veniturilor obtinute pe lunile de care ai nevoie, se obtine de la firma unde lucrezi.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu, ANAF nu tine evidenta angajatilor ci doar a veniturilor declarate de persoanele fizice si juridice.
Adeverinta de angajat obtii de la firma/institutia la care esti angajat.

| Adelaveronica explică (pentru Ioandelasal):

Aia e problema că am primit adeverința de venit de la societatea unde lucram dar figuram la ANAF ne angajați

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adelaveronica):

Este in regula, adeverinta de salariat, cu veniturilor obtinute pe lunile de care ai nevoie, se obtine de la firma unde lucrezi.

| Simpatic a răspuns:

Pai nu este un lucru normal, dar adeverinta de salariat este ceva intern si nu tine de ANAF, daca nu apareti in Revisal ca angajati inseamna ca lucrati la negru si de la 5 angajati este penal pentru angajator si chiar merita acesta sa faca puscarie.
Pe de alta parte ganditi-va ca nu vi se platesc impozit la asigurari de sanatate si pensie deci practic lucrati la negru.
Se ia una bucata de foaie si un pix si se merge la ITM si se spun aceste lucruri, pentru a veni domnii inspectori in control la societatea la care lucrati.

| Adelaveronica explică (pentru Simpatic):

An revisal aparem dar la ANAF nu de aia ne mirăm și noi soțul a fost la banca sa semneze contractul pentru locuita și a apărut luna martie ne angajat