| Mexx99 a întrebat:

Daca cineva a luat un imprumut de la banca si a cumparat un apartament ( garantia fiind apartamentul ) daca nu mai plateste, executorul va lua apartamentul iar acea persoana nu va mai trebuii sa plateasca ratele?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Executorul judecatoresc va face executarea silita a debitorului prin vanzarea apartamentului adus in garantie, suma obtinuta ar trebui sa acopere creditul si dobanzile aferente. Doar daca suma obtinuta nu acopera datoria atunci se va incerca continuarea executarii silite, inclusiv prin poprire pe salariu sau executarea altor bunuri ale debitorului.
Daca suma obtinuta acopera integral datoria atunci debitorul nu mai are nimic de plata.

| Mexx99 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc pentru raspuns!

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Da, dar numai in cazul in care banca va reusi sa-ti vanda apartamentul, caz in care tu vei pierde si apartamentul si valoarea ratelor platite pana atunci.