| biiiannca a întrebat:

Buna,

Daca eu am imprumutat o persoana cu suma de 12 000 de euro prin transfer bancar, iar acum acea persoana imi restituie banii cu 1000 € pe luna, as putea avea probleme la Anaf sa mi se spuna ca este sursa necunoscuta de provenienta a banilor?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca exista un document care sustine acest imprumut nu ai nicio treaba

| doctorandus a răspuns:

Trebuie sa mentioneze pe tranzactie "plata pentru o datorie/imprumut".

| Holiday a răspuns:

Nu ai nicio problema. Daca, prin absurd, te intreaba cineva, ceva, le arati tranzactia de 12.000 euro de cand l-ai imprumutat si le spui ca iti restituie banii.

| Dismally a răspuns:

Nu, dar e bine sa ai actele care demonstreaza ca ai dat imprumut acei bani.

| adryang78 a răspuns:

Dacă ai făcut contract de împrumut cu persoana respectivă n-ai nicio problemă cu ANAF-ul. În caz contrar, da, trebuie să explici proveniența banilor.

| 2FanMessi2 a răspuns:

Bună,daca ai un contract de împrumut cu acea persoana nu ar trebui sa te îngrijorezi în privința Anafului. Dacă nu, ar trebui sa ți schimbi limita de primire a baniilor lunar. În caz ca muncești și ai salariu. Spre exemplu ai salariu 3000 lei net. Și ție îți intra și cei 1000 de euro. Daca tu ai limita 5000 lei lunar, clar o sa te sune cei de la anaf sa le declari sursa de venit. Eu asa am pățit doar din cauza limitei de bani din aplicatia băncii!