| Ionii1233 a întrebat:

daca mi as face cont in banca mi-ar lua cei de la banca ceva comisioane!? si as vrea sa pun bani pe card, să trrimit bani.

Răspuns Câştigător
| Jonas94 a răspuns:

Salut!
De la 1 ianuarie 2018, comisioanele de deschidere, administrare, închidere cont de debit, au fost eliminate în urma aplicării unei directive adoptată la nivel european.
În momentul în care ți se emite un card de către o bancă, tu semnezi un contract, care dacă este semnat după 1 ianuarie 2018, beneficiază de această directivă.
Acum depinde foarte mult de vârsta pe care o ai, pentru că cea mai mișto bancă pentru elevi/studenți, cu comisioane 0 la orice, este ING.
În schimb, atunci când vei face transferuri de bani de la tine la un alt cont, și respectivul cont este de la o altă bancă, tranzacția va fi taxată de banca celui care primește banii. Am trimis după ING pe BT, 4 lei a fost comisionul pe tranzacție luat de către cei de la BT, am trimis de la ING la BRD, iar ăia au luat 8.
Singurele tranzacții care nu se taxează sunt cele cu depunere/transfer de la conturile deschise la aceeași bancă.
O seară bună!

5 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Nu, băncile sunt organizaţii non-profit.

| Ionii1233 explică (pentru Laura):

Ce gluma buna

| Laura a răspuns (pentru Ionii1233):

Întrebarea ta e o glumă bună, că din cele n-şpe mii de bănci din România, n-are nimeni cum să ghicească care te interesează şi despre ce comisioane vorbeşti. Pe site-ul fiecărei bănci găseşti orice comision şi tarif îţi vrea inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de bancă.
Eu la Raiffeisen plătesc vreo 10 lei pe lună (comision de administrare). Am acces la cont online, atât de pe PC, cât și de pe smartphone.

| GeorgeIulian20 a răspuns:

Depinde de bancă!
Am cont la Banca Transilvania şi la BRD şi vreau să spun că la Brd imi iau un comision de 0, 5 sau ceva de genu, poate mai mult, pentru întreţinerea contului, pe când la Banca Transilvania nu îmi i-a nimic! Şi la BRD nu pot să retrag sume mai mici de 50 de lei! La Banca transilvania pot scoate şi 10 lei, nu are importanţă!
Deci eu aş zice să-ţi faci cont la Banca Transilvania, dacă nu ai împlinit 18, pot să te duci cu un adult şi s-a rezolvat!