| IuliS3 a întrebat:

Buna! Imi poate explica cineva cum este sa pleci la munca in strainatate? Un demers al lucrurilor cand te hotarasti sa pleci in strainatate, mai detaliat ( de exemplu : caut loc de munca, cazare etc. ) Eu nu prea stiu vreo limba straina.
Fara glume si nesimtiri va rog!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie sa stii limba tarii unde mergi, sa nu fie prin agentie de recrutare (cu romani la mijloc) direct prin firma care te i-a sa ai pe cineva cunoscut care ii cunoaste sa mergi la sigur altfel nu merita.
Pe mine m-a ajutat administratorul firmei din uk cand am venit aici cu cazarea si locul de munca prin telefon vorbit apoi ajuns, am stat la hotel cateva zile pana mam cazat si am rezolvat

| Violleta2022 a răspuns:

Cum nu stii nici o limba straina, nu ai sanse sa-ti gasesti de munca in strainatate, asadar recomand sa te focusezi pe tara ta si pe locurile de munca disponibile in orasul tau, pe profilul pentru care ai invatat si ai experinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum depinde ce vrei să faci în viață dacă ești bărbat sau femeie ce visuri ce idealuri ai? Dacă vrei să faci trotoarul prin Italia sau dacă vrei să ajungi si tu ceva doctor inginer proiectant...
Dacă ești femeie șî nu ai planuri mari cu viața ta e ușor să ajungi carne de tun să îșî bată unul altul joc de corpul tău să iei sida si toate bolile dar poate să faci niște bani cu care să te intorci acasă cu o mașină fruată cu acte false si să te dai mare la vechini că i-ai pus bunicilor tăi o cadă si un duș și gresie in baie si sa te lauzi la vecini cu ce mașină ai tu.

Dar dacă ai alte aspirații atunci nu pleca din România până când nu știi bine o limbă străină șî până când nu stăpânești bine o meserie, trebuie să faci o școala profesională pentru că astea sunt la cea mai mare căutare in alte țări nu liceul cu BAC-ul pentru care văd mulți că ar fi instare să îșî vândă sufletul Diavolului
ci acel atestat care certifică că ai terminat o școală profesională sau un COLEGIU TEHNIC, Daca tu faci un liceu tehnic la sfârșit dai un examen care se cheamă atestat profesional acel atestat profesional face cât SAPTE FACUTĂȚI LA UN LOC
Tu știi cum se uită străinii la ăștia cu facutate și le dau job-uri numai la spălat wc-uri nici măcar acolo ci în general îi umilesc le arată că nu șțiu să facă nimic îi face să se simtă că ar fi mincinoși și gata.
Dar când aude că esti tehnician ți-se pune covorul roșu și ești angajat mai ales dacă mai și știi meserie atunci e super.

De exemplu în Anglia tu trebuie să ai măcr 3000 LIRE la tine când te duci acolo pentru ca tu va trebui să faci dovadă de adresă pentru că nu ai cum să muncești dacă tu nu ai o asigurare medicală. iar acea asigurare medicală o poți obține dacă ai o adresă. Acum având o adresă trebuie să aplici repede la foarte multe job-uri să te duci la interviuri pentru că îți trebuie acestă asigurare medicala numită NINO
Angajatorii englezi au voie să te angajeze pentru 45 zile fără acest NINO
DAR TU TREBUIE SĂ FII EXTRAORDINAR DE BUN PE MESERIA PE CARE O FACI atât de bun în cât să se indrăgostescă indianul care îți va fi angajator de tine și să zică că tu muncești cât 5 indieni la un loc și in cazul acela el se va duce și îți va obține acea asigurare medicală NINO care îți dă voie să muncești 5 ani in Anglia
Dar ca să poți obține NINO iti trebuie șî un card de debit făcut pe adresa respectivă
din acest motiv iti spun că nu poți să pleci așa cu palma in fund
ci trebuie să ai 3000 lire la tine
pentru că vei da 800 lire pe chirie ca să ai si tu adresa / lună că altfel dacă nu faci contract nu ai adresa
asa ca tie iti trebuie neaparat o chirie cu acte in regulă
adică o casa inchiriată de tine unde să treci ceva apă gaze telefon fix facturile pe numele tău
trebuie să discuți cu propietarul dinainte să ii dai vreun ban că tu vrei să obții drept de muncă în UK si că trebuie să îti treacă ceva dintre utilități pe numele tău ca să poți dovedi băncii si statului englez că tu locuiesti in realitate in locatia respectiva.
Asa ca iti trece ceva pe numele tau
Apoi te duci să dai un interviu undeva si să resusesti sa convingi statul că tu esti un om muncitor care ai o multitudine de diplome experiență cunoștințe și abilități
în cât statul să te accepte pe tine dintr-o mie care ar vrea sa muncesca in acea tara
De ce te-ar alege pe tine când ar fi 1000 de candidați pe loc.
Tu spui uite am muncit la Samsung 5 ani in Romania am diplome am experiență știu să fac să leviteze lucuri repar telefoane mobile cu puterea minții si aia spun că nu ne intereseaza telefoane mobile alt ceva mai știi să faci
Da domne am o diplomă de tinichigiu vopsitor auto
uitați aici am lucrat 5 ani la FORD reprezentata service autorizată
ia uite poze scoase pe hartie fotografică cu tine in timpul in care pregăteai mașinile pentru vopsit si pași intermediari si cum vopsesti masinile sa se vada clar pe pagina A5
Apoi zice da văd că vă pricepeți aveti și scrisoare de recomandare.
O să îti bage și întrebări din astea capcană de exemplu dacă vrei să mănânci la cantina săracilor
o să te intrebe dacă ai nevoie de bani de ajutor social
o sa te intrebe daca nu cumva vrei să îti dea statul englez ceva ajutoare
o sa te intrebe cum o duci cu banii câți ani la tine
si tu spui pâi mai am 3000 Lire in bancă uitați extrasul de cont
APOI SPUI AM GĂSIT DEJA DE MUNCA AICI IN TARA DVS ACEST ANGAJATOR VREA SĂ MĂ ANGAJEZE PENTRU URMĂTORII 5 ANI.
Nu am nevoie de nici un fel de ajutor din partea statului eu sunt genul de om care mai bine m-aș lua de muncă inapoi in țara mea de cât să cer ceva cantina săracilor sau alte lucuri din astea din partea Dvs. Eu niciodată in viață nu am cerut nimic nimănui puteți verifica că nici la mine în țără nu am beneficiat de ajutor social sau vreun fel de ajutor din partea statului nici eu nici membrii familiei mele până la cea de a 4 generație atât pe linie maternă cât si pe linie paternă
Uitați aici CAZIERUL MEU INERNATIONAL ( afli si tu cum se face rost de cazier international sau il scoti din UK de la ambasada dar in UK costa 100 LIRE dar in ro se pote sa nu coste nimci sa fie gratis )
UITAȚI AICI CAZIERUL FISCAL eu nu am avut firme in românia sau le-am inchis
Acest CAZIER FISCAL atestă faptul că eu nu am făcut niciodată probleme de nici un fel de natură nici măcar fiscale in țara mea si că nu am nici un fel de datorie nici o amenda.
Eu nu am avut niciodată de aface cu politia pe mine nici măcar pe stradă nu m-a oprit poliția nici măcar o singură dată, nu am avut nici un fel de amenda.
Eu am venit să muncesc aici in Uk pentru tot restul vietii.
Vreau să mă mut aici să muncesc aici să îmi pun in practică cunoștințele și abilitățile pentru a excela.

Si gata iei interviul in maxim 2 luni din acel moment îți vine la adresa pe care tu o declari că locuiești cu poșta o foaie NINO
in baza acelui nino tu ai voie sa mergi la muncă la interviuri sa faci tot ce vrei

MARE ATENȚIE CĂ ÎTI TREBUIE NEAPĂRAT PAȘAPORT BIOMETRIC!

Mare atenție dacă ai tatuaje cercei alte lucuri din astea ar fi bine să nu le mai ai in momentul în care te duci la acel interviu pentru obținerea NINO trebuie să fii curat îmbracat călcat cu cămașă la dungă unhiile tăiate frumos tuns impecabil pantofii curați totul perfect perfect pe tine si nu haine de cocalar manelist ci de preferat haine de domn o cămașă din bumbac nu din polestiren niște pantofi pantofi de piele nu adidași sau blugi. te duci acolo la acel interviu imbrăcat ginerică.
poate fără cravată dar in rest să arați frumos fără coșuri...
CÂTE O DATĂ SI HAINA IL MAI FACE PE OM

Atenție la Dicție Fonetică atât cât vorbești vorbește clar si puțin mai tare cu gura mare deschisă
nu vorbi ca un tăntălău care doarme pe el
Ci deschide gura mare si vorbește clar să se înțeleagă bine pentru că din fonetica dicția unui om iti poți da seama de el dacă este leneși dacă ii este lene să si vorbescă sau nu.
Si atunci dacă vede că ești un om drept care nu minte care nu exagereaza
care nu spune că vai eu sunt marele Linginer
atunci te apreciaza
câd o să spui că ești tehnician.

Poți să prezinți că tu ești volutar la GRENPACE de 5 ani
poti sa prezinti că ești volutar la Crucea Roșie si că ai făcut cursurile de la Crucea Roșie cu durata de 2 ani de prim ajutor
Toate lucurrile acestea îți aduc puncte in plus de credibilitate dacă ai și acte ștampilate care să dovedescă acet lucru.

citesti postarea acesta si repeti in limba engleza tot felul de prezentari despre tine despre rudele tale despre mama ta despre parintii tai despre joburile pe care le-ai avut in Romania
Este foarte importat să știi când sau născut copii tăi dacă ai copii cum ii cheamă in certificatul de naștere pe fiecare dintre ei
Cum o cheamă pe soția ta cu nume și prenume CARE ESTE DATA DE NAȘTERE A SOȚIEI TALE!? fii atent că și asta este o intrebare daca nu stii asta ai pierdut ceva puncte.
CARE ESTE NUMĂRUL DE TELEFON AL SOȚIEI TALE!?
Care este nr de telefon al fratelui tau care este ziua lui de nastere
trebuie sa stii lucrurile acestea fara telefon sau tablete ca acolo nu ai voie de cât cu un dosar cu diplome.
Cum se numește firma la care lucrază soția ta. Care este numele de fată al sotiei tale intreg cu cele 3 nume ale ei daca cumva are 3 nume.
Cum il cheama pe tatăl soției tale. cum o cheama pe mama sotiei tale.
în ce dată și la ce oră v-ați căsățorit!
TOATE LUCRURILE ACESTEA TREBUIE SĂ LE POVESTESTI IN ENGLEZA
pentru că o să te intrebe despre ele ca să vadă dacă nu cumva a furat cineva identitatea ta si ca să vadă cât de inteligent ești cum stai cu creierul cu mintea cu memoria.
pentru că ei au un număr limitat de NINO pe car poate să il aloce intr-o zi de exemplu sunt vreo 5 angajati si fiecare dintre ei cred că alocă 16 Nino pe zi
adica lasa sa treacă de acest interviu 16 persoane.
Apoi dacă nu ai luat interviul poate să te reprogrameze chiar si peste un an.
Am auzit de cazuri in care sa văitat si a spus că uau sunteți dispuși să imi oferiți casă gratis si posibilitatea să mănânc la cantina săracilor pâi aicia e raiul pe pământ vreau și eu
iar din acest motiv timp de 12 ani nu a luat acel interviu. pentru că atunci când ajunsese el in UK nu avea si a fost de acord cu ideea de a primi ceva din partea statului.
Cum te văd ășția că ai vrea să primești ceva gratis de la ei cum te-ai lins pe bot pentru tot restul vieții de drept de a mai munci in țara lor.

HAI SĂ ZICEM CĂ AI LUAT INTERVIUL apoi dacă o singră dată ai cerut ceva de la stat orice fel de ajutor poți să pleci și in România. Pt că o să vină mulți Romi la teine care or să îti spună că noi aici luăm de la stat bani ne plăteste statul chiria
hai sa te ajutam
sau vin fundatii sau vin chiar oameni de la stat de la ajutor social la tine la usa
si isi propun să iti platesca statul chiria
daca cumva ai spus măcar din cuvinte ca ai cam vrea așa ceva poți să pleci in acel moment. Nici măcar să nu discuti nici măcar in glumă cu Români pe acolo că ai vreai si tu. pentru ca ei iti spun ca ei traiesc din ajutoare sociale. cum sa te duci la munca. hai sa te ajutam si pe tine. tu nu ai de unde sa stii daca nu cumva sunt trimisi să faci cumva vreo aluzie că ti-ar trebui ca ar fi bine ca ar fi minunat.

Iimportat este ca niciodata nicăieri sa nu ai incredere in Români in alte țări pentru c că există posibilitatea să te țepuiască
Tot românii te bagă in combinații nasoale in alte țări
nici măcar nu este bine să le psui românilor cu care călătorești in avion sau pe care ii cunosti pe acolo tot numele tau ca unii dintre ei se ocupă să afle datele tale
si apoi sa faca credit pe numele tau
ca acolo in alte tari de exemplu in anglai exista si posibilitatea sa iti faca o poza la buletin sau sa stie cum te cheama si până la urmă multi sau trezit cu credite pe care nu le-au luat ei
Asa ca mare grija cui trimiti actele cui dai copii dupa acte
nici macar la interviuri de angajare prin telefon sa nu trimiti acte
sa ceri contract de confidentialitate a datelor
pentru ca exista posibilittea sa te trezesti cu credit
vezi ca pe acolo sunt mulți tepari care te suna sa îti spună ca ai facut un accident si sa dai niste bani
sau tot felul de tâmpenii sa te imbârlige de minți să trimiti actele la cineva prin interent pe sute de motive.
ai mare grija cu actele că o incurci pe viață te trezesti cu un credit pe numele tau instataneu dacă nu ai grija ce faci cu datele cu caracter personal!