| annutzab18 a întrebat:

Imi poate spune cineva cum se procedeaza atunci cand inchiriezi un imobil? Din cate am inteles, proprietarii evita sa faca acte pentru a nu plati anumite taxe. E ok asa? Ideea e sa nu dai banii si apoi sa te trezesti ca ai luat teapahappy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal trebuie incheiat un contract de inchiriere, pe care proprietarul trebuie sa-l inregistreze la fisc si sa plateasca impozitul de 16% pe chirie.
Daca nu inchei contract macar sa-ti dea o chitanta atunci cand dai chiria si altfel nu risti sa te pacaleasca. Numai bine!