| Ioanaryeiwweruip a întrebat:

Buna! In scurt timp incep facultatea dar nu am bani. Pot sa fac un împrumut la banca daca nu am un loc de muncă? Exista împrumuturi pentru studenți? Familia nu este o opțiune. Mulțumesc!

19 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Și din ce venituri returnezi împrumutul? Asta este prima întrebare pe care ți-o va pune orice bancă.

| Ioanaryeiwweruip explică (pentru johnnny123):

Eu știam că în străinătate se dau împrumuturi pentru studenți și plătești după ce termini facultatea și îți găsești un loc de muncă. Voiam să știu dacă e și în România așa ceva

| Ioanaryeiwweruip explică (pentru suntserios):

Mulțumesc!

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu ai fost acceptat/a la stat? Ca acolo nu platesti nimic.

| Ioanaryeiwweruip explică (pentru StoicAnalysis):

Nu. Am intrat la taxa cu media de admitere 9.48

| Ioanaryeiwweruip explică (pentru Ioanaryeiwweruip):

Am intrat la universitate de stat, dar nu la buget

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Ioanaryeiwweruip):

Auch... Eu am intrat cu media 6.16 de la BAC la facultatea de inginerie la stat. De curiozitate, la ce facultate ai aplicat de s-au batut atat de multi pe locurile alea?

In fine. Ai putea sa te angajezi part time undeva. Sau chiar full time la schimbul 2. Oricum daca te stii bine cu invatatul, e important sa mergi doar la seminarii si laboratoare. Asta ca sa faci fata si cu munca. Cursurile le poti lua de la colegii care se duc la ele. Dupa ce ai facut macar 3-6 luni de cand te-ai angajat, o sa poti face un credit la banca de cat ai tu nevoie sa platesti facultatea.

| Ioanaryeiwweruip explică (pentru StoicAnalysis):

La psiho la unibuc

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Ioanaryeiwweruip):

Te-ai bagat acolo unde se baga multi si unde e si printre cele mai scumpe... Dar daca asta vrei sa faci, eu iti tin pumnii. big grin

| FreddieM a răspuns:

Te-ai născut în tara greșită din păcate. Ultimii din Europa. Vai de capul nostru, ca vad eu pe Recoder, cum sunt gestionate nevoile poporului, mi se face greață.
Cheers

| MistarGoGu a răspuns:

Dacă ești în București fa cont pe UCast o platforma pentru figurație și actori amatori! Nu trebuie sa ai look de top model! Au pe UCast de la bebeluși la oameni de 80 +
Poți face figurație în reclame, clip-uri muzicale sau filme!
Ai oportunități destule ca în București sunt multe case de producție pentru filme și reclame! În funcție de proiect se plătește între 100 / 1000 Lei pe zi de filmare depinde de tipul de figurație simpla sau speciala.

| TheGentleman a răspuns:

Asta este din puțul gândirii românești. În orice stat civilizat, banca te ajută să te realizezi, în acest caz îți oferă împrumut de studii, urmând să returnezi la primul job. Dar na...

| ReddY25 a răspuns (pentru TheGentleman):

Pentru noi, nu, din păcate

| ReddY25 a răspuns (pentru ReddY25):

Trăim cu speranța că poate cândva va fi bine

| Ioanaryeiwweruip explică (pentru ReddY25):

Din păcate nu pot să aștept acest "cândva"...

| NLS a răspuns (pentru Ioanaryeiwweruip):

Eu recunosc ca nu a fost nevoie sa lucrez (Asta nu inseamna ca am avut bani berechet, dar am fost la buget si m-am descurcat cu putin).
Insa am avut colegi care au fost nevoiti sa lucreze, pentru a se descurca, chiar fiind la buget.

Incearca sa iti gasesti la un call center, daca vorbesti fluent o limba straina. E cel mai eficient pentru gestionarea timpului.
Iti poti alege programul.

| ReddY25 a răspuns (pentru Ioanaryeiwweruip):

Feel bad for u

| Xena20 a răspuns:

Nu ai cum sa iei împrumut daca nu ai un loc de muncă. Eu zic că e mai bine sa nu faci prostia asta oricum sa te bagi in datorii, mai bine găsește-ti un loc de muncă acum și amână facultatea până intri la fara taxă.