| Faranume1929 a întrebat:

Buna. La aceasta curiozitate a mea as vrea sa raspunda oameni din domeniu……sau cei care stiu pe cineva ce activeaza in acest domeniu.
Am intrat la facultatea de Finanțe si Banci. As vrea sa stiu ce meserii poate sa mi ofere, daca sunt ok, cu salarii bune, daca dupa 5-10 sau mai mult pot sa castig peste 10.000-15.000 de lei. Ce meserii iti ofera aceasta facultate? poti sa ajungi sef la o banca? Nu sunt foarte documentat, de asta intreb curiozitatea mea aici.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă ești bun in domeniu și îți dai silința îți deschide multe oportunități în tot ce înseamnă domeniul financiar atât în bănci cat și in toate companiile mari.

| relian a răspuns:

In primul rind cand faci o facultate trebuie sa iti placa, apoi sa te si pricepi si ultimu ramane citi bani faci.

Daca tu incepi cu sfirsitul, e clara pe ce mana va intra cei cu care tu vei lucra laughing cand primul lucru este sa intrebiu daca se fac bani, asta arata ca habar nu ai de acea meserie, habar nu ai ce se face, ca te intereseaza doar daca se fac bani.

Sfla ca in orice meserie se fac bani buni, dar banii aia buni sau multi ii fac in primul rind cei care se pricep cel mai bine, cei maim buni de acolo vor lua bani multi nu tu un pirlit ce nul intereseaza decat banii.
Nu stiu cum de mai aveti curajul sa intrebati asa ceva, sa arata-i cit de jegosi sunteti, sa arati ce va intereseaza de fapt, adica doar bani nimic altceva.

De aia tara aia merge inapoi, nu inainte, cu cine, cu astia care umbla numa dupa bani.
Ce cunostinte, c e meserie o sa stii tu cand te uiti numa dupa bani? Daca nu-ti place, daca nu te atrage acea meserie, sa o faci din placere, afla ca nici bani multi nu vei face, indiferent ce facultate vei face.

Tu crezi ca daca faci facultatea aia si esti pe dinafara te va pune cimneva director, sau sef de banca? Ce vorbesti tu straine, Stefan e departe laughing daca nu esti bun, nici nu vei avea macar un loc pe undeva laughing dapai sa mai faci si bani multi ce intrebi.

Asa ca parerea mea este sa te orientezi la o scoala unde iti place ce vei face, unde pui pe primul loc placerea de a face acel job, apoi restul bani si alte alea, pozitii.

Cind o sa fii as, cand esti bun, o sa curga si pozitiile si banii,. vin ele singure, nu va trebui sa alergi tu dupa bani si pozitii.

Cam despre asta este vorba. Daca esti antitalent la toate, daca nu-ti place sa faci nimic, te sfatui sa te faci doctor de familie laughing cand vin oamenii la tine ii trimiti la specialisti laughing ori sa te faci profesor de sport, vin elevii le spui sa gfaca si ei ce vor, tu stai pe net pe telefon, ora trece s alariu merge laughing

La banca sa nu stii mai nimic, poti poate sa fii casier, dar acolo nu se cere cred facultate.
In rest daca nu esti bun, daca nu te pricepi, nu-i de tine jobul asta.

Sper ca team lamurit.

| Dragobeta a răspuns:

Sigur ca poti sa ajungi "sef la o Banca". Dar nu de la angajare ci dupa ani de munca si promovari treptate.

| Koba12345 a răspuns:

Sunt din domeniu, si DA poti sa ajungi sef la banca, si poti sa ocupi mai toate joburile din sfera economiei. Dar ti se cere si experienta asa ca dupa ce ei diploma o sa trebuieasca sa lucrii joburi din domeniu si avansezi treptat daca ai si pricepere in decurs de ani buni si poti castiga sumele spuse de tine. Dar la inceput si cu diploma slabe sanse sa ei peste 1000 euro pe luna