| anonima3389 a întrebat:

Buna
Ma ajuta cineva cu niște informații? De unde pot cumpara haine și încălțăminte la moda? Asa cum vezi in mall-uri de exemplu, gen magazinul RLV dacă îl stie cineva. Vreau cativa furnizori care vand en-gros. Sau daca stiti site-uri de natura asta mi-ar fi de mare ajutor. Mulțumesc

8 răspunsuri:
| Crush247 a răspuns:

Incearca Aliexpress, e foarte tare site-ul!

| anonima3389 explică (pentru Crush247):

Ma interesează ceva mai concret, acolo daca comand azi trebuie sa platesc în avans si imi vin produsele peste mult timp, plus ca nu sunt chiar asa ieftine si nici en-gros nu am văzut cine stie ce. Îmi trebuie furnizori concreti, producatori de haine si încălțăminte.

| Crush247 a răspuns (pentru anonima3389):

Sa inteleg ca vrei sa iti deschizi ceva.
Daca am dreptate, pune mana si fa o franciza cu producatorii, nu stiu, pull & Bear, Zara, LV, acum depinde de ce producator te intereseaza.

| anonima3389 explică (pentru Crush247):

Da, vreau, ceva mic, nu am fonduri suficiente sa fac o franciza, iar cu francizele astea trebuie sa joci dupa regulile lor si nici asta nu vreau.

| Crush247 a răspuns (pentru anonima3389):

Pai bun, inteleg. Dar tu totusi stii ca o sa trebuiasca sa platesti ceva taxe pentru a le comercializa mai departe, ca teoretic nu ai voie sa deschizi daca nu ai un act ceva la mana.
Nu ma pricep asa bine la ramura de textile.
Dar in schimb am in familie 3 restaurante si presupun ca nu e cine stie ce diferenta.
in primul rand daca vrei sa iti deschizi ceva trebuie sa te gandesti foarte, dar foarte, bine la locatie (e o cheie in afacere ), sa iti cladesti afacerea intr-un loc populat, gen centrul orasului, pe langa centru, unde este lume multa in general, trebuie sa te gandesti ce faci cu hainele, dar poti foarte usor, sa te duci frumos la un anumit magazin si sa zici ca vrei sa vorbesti cu producatorii produsului, o sa fie cam greu pana o sa dai de un contact, dar peste tot e greu la inceput, daca iti doresti cu adevarat o sa poti!
pui mana, suni producatorul inchei un contract de colaborare cu ei, daca zici ca franciza e prea scumpa.
Dar uite, am o idee mult mai avantajoasa, de ce nu iti deschizi un Starbucks sau un KFS, Starbucks nu cere franciza si eu vreau sa imi deschid unul imediat ce fac rost de o locatie ( Vreau sa imi deschid eu nu parintii ), KFS din cate am inteles au o franciza foarte mica chiar foarte mica, dar cum ai zis tu joci dupa regulile lor, dar crede-ma, eu il cunosc pe unul din patronii de la Mc, cei 4 patroni, au bagat un 800 de mii de Euro la deschidere, au zis ca in aproximativ un an si-au scos toata investitia. si daca stai sa te gandesti KFS nu e asa de diferit fata de Mc.

Acum sa revin la scopurile tale, pune mana, intra pe site-uri oficiale, nu cele ale colaboratorilor sau ale sediilor din diferite orase, ai sigur acolo un numar de contact. Zii ca vrei sa iti deschizi un magazin cu prouse de ale lor, iar ei o sa iti spuna ce trebuie facut. ca o sa inchei un contract de colaborare, ca o sa faci o franciza, habar n-am.
Sper sa-ti fii fost de ajutor!

| anonima3389 explică (pentru Crush247):

Mulțumesc pentru sfaturi. Ce zici tu sa fac, nu pot nici daca vreau, pentru ca nu am atatia bani sa investesc si, pentru inceput, nu ma gandesc asa departe. Dar poate pe viitor, nu se stie niciodata. Momentan asta fac, caut producatori/furnizori.

| Crush247 a răspuns (pentru anonima3389):

Pai tu ce bani ai?
Unde e locatia?
Ai locatia (o detii ) sau o inchiriezi?