| ana4745 a întrebat:

Buna! Ma pot descurca cu 1000 de lei pe luna in București cat timp sunt la facultate? Vreau sa stau la cămin și am auzit ca nu costa chiar atat de mult. Iar mancare, sa mananc de la cantina Mihail Kogălniceanu, unde sunt prețuri mici. (dacă merg la UB). Iar restul banilor sa îmi rămână pentru mofturi. Mi-ar trebui mai mult de 1000 de lei in aceasta situație? Prețurile pot sa fie mult mai mari decât ma astept?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Preturile pe la cantinele studentesti sunt cam 20 lei pentru o masa cu 1 fel si un desert. Daca mai adaugi 1 covrig, un suc ceva pe ziua aia ca nu cred ca ai sa traiesti doar cu 1 masa pe zi. atingi 3 lei deci cam dai tot bugetul doar pe cantina.

locurile la camin vreo 250 lei si ala... deci esti undeva fix la limita.

asta presupun sa nu mai faci nimic extra, iesit in oras, transport etc etc

| AdioTPU a răspuns:

Daca nu ai vicii precum fumat sau jocuri de noroc poți să te ajungi cu 1000 de lei. Mâncarea îți pot trimite și părinții din când în când și astfel vei mai economisi. Nu stau în București și nu știu cum sunt preturile acolo dar sunt sigură că poți găsi și magazine unde prețurile să fie mai mici decât in rest. Un exemplu e supermarketul La Cocoș. Nu-i fac promovare, nici reclama, vreau doar să-ți dau un sfat util până la capăt.