| anonim_4396 a întrebat:

mi-am gasit de lucru in Germania la o firma de recrutare din Arad.firma se numeste INDRA,intrebarea mea este stie cineva ceva despre aceata dirma, este serioasa sau este vreo firma fantoma? daca stiti ceva as vrea sa aflu si eu.ei spun ca sunt acreditati de ministerul Muncii.

11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Am cautat firma pe net sunt doua firme in judetul Arad cu acest nume. Una este chiar in Arad, "Indra com SRL" dar a fost radiata(desfiintata) din Registrul comertului in 2006:http://www.vrajitorul.eu/firma/10933651/indra-com-srl
A doua are sediul in Cintei, jud. Arad dar indicatorii financiari releva faptul ca a avut activitate pana in anul 2010 inclusiv--- vezi aici: http://firme.efin.ro/sc-indra-&-b.n.-srl-cui-1748078

Ca atare, iti sugerez cateva solutii pentru a te proteja:
* verifica acreditarea firmei de recrutare/mediere la Inspectoratul Teritorial de Munca din Arad---orice firma de mediere a fortei de munca trebuie sa fie acreditata de catre Ministerul muncii.
*solicita un certificat constatator de la Registrul Comerţului Arad, ca sa verifici starea firmei (daca este suspendata, in insolventa) si ca sa verifici obiectul de activitate care sa-i permita genul acesta de activitati (firma ar trebuie să aiba COD 7450 -selectia si plasarea fortei de munca)
* citeste cu atentie contractul de mediere prezentat de firma --- contractul nu trebuie sa prevada comisioane sau garantii de la tine, ca solicitant solicitantii de loc de munca in strainatate, ci doar un tarif pentru prestarea serviciilor de mediere.
Succes!

| ancaoana81 a răspuns (pentru alessia5158):

Si cum verific daca firma este sau nu inscrisa la I.T.P?

| ancaoana81 a răspuns (pentru ancaoana81):

AM GASIT PE SITUL I.T.M.ARAD SC INDRA RECRUITMENT COMPANY S.R.L.ESTE autorizata de ei pentru munaca in strainatate.

| alessia5158 a răspuns (pentru ancaoana81):

Ma bucur ca te-am putut ajuta --- ramane ca sa fii atent la termenii contractelor pe care le vei semnata.Succes si numai bine!

| Geniuss a răspuns:

Teapaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

| kosty7181 a răspuns (pentru Geniuss):

Adevaratttttttttttttttttttttttttttttt

| costi66 a răspuns:

Pai,ti-ai gasit de lucru sau nu?

| kosty7181 a răspuns:

Da ei spun multe insa lucrurile nu stau chiar asa.si mie mi-au spus acelasi lucru am platit 510 ron la ei si 200ron fisa medicala la medicina munci si urma sa plec pe28 august dar surpriza! ...nu a venit contractul din Germania si m-au amanat pe 5septembrie!?

| Gabor_Marian_1982 a răspuns:

"teapa "

| Varga_Alexandra_1984 a răspuns:

Buna mi-am gasit de lucru in Germania la o firma de recrutare din Arad firma se numeste Profesional Humanrisorsis ei spun ca sunt acreditati de ministerul muncii va rog puteti sa imi spuneti daca e o firma serioasa sau fantoma va multumesc