| kikirikikikiki a întrebat:

Părinții mei au avut un magazin in mediul rural iar acum un an l-au inchis. Însa lumea își dorește din nou magazinul. Unde trebuie sa ma duc pentru al deschide, ce acte imi trebuie? Magazinul este in aceeași încăpere.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ei trebuie sa mearga nu tu, ca ei sunt proprietarii magazinului, le trebuie autorizatii, ce vindeau in magazin?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pentru a redeschide magazinul ai nevoie de urmatoarele autorizatii de functionare: Autorizatie de functionare eliberată de primaria localității in care se desfasoara activitatea, autorizatie de mediu, autorizare din punct de vedere al protectiei muncii, autorizatie de protectie si siguranță la incendii
autorizatie de la Directia sanitară veterinară si pentru siguranța alimentelor de pe raza judetului in care aveți magazinul, in plus va trebuii sa aveti un contract încheiat cu o firmă de salubritate, un contract cu o firma de deratizare, sa va cumpărati stingatoare, sa întocmiti un plan de apărare in caz de incendiusi sa realizati instructia SSM pentru angajati.Va mai trebui sa afișatinumerele de urgență numarul de telefon al ANPC si alpolitiei sanitar-veterinare.