| AnotherWayToDie a întrebat:

Buna prieteni! happy As dori sa imi spuneti si mie care sunt facultatile, care dupa ce le termini ai o slujba si sunt cele mai eficiente si se castiga cel mai mult, din ROMANIA. Cel mai complet si bun raspuns primeste "fundoi"

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Facultatiile de unde iesi cel mai bine in ziua de azi ar fi cele de Comunicare (PR) pe partea umanista (si Jurnalismul daca optezi pentru televiziune la master sau daca urmezi cursurile unei scoli de televiziune), respectiv IT-ul pe partea de real. Dar tine de fiecare si de aptitudini. Daca esti cel mai bun in domeniu nu vei avea probleme. Am prieteni psihologi, cu cabinet si un venit grozav, avocati cautati, scenaristi, IT-isti etc. Oameni care au avut talent, vocatie si care au muncit mult.

5 răspunsuri:
| Koisan69 a răspuns:

Singura facultate din care iesi cu job sigur este facultatea de farmacie, unde sunt dealtfel si salarii foarte bune

| AnotherWayToDie explică (pentru Koisan69):

Nu sunt de acord, cu facultatea de drept cum ramane?happy sau cea de medicina...(nu doar de farmacie)

| Koisan69 a răspuns (pentru AnotherWayToDie):

Drept, iesi avocat, daca ai loc(bani) in barou e ok daca nu stai pe bara, medicina dureaza 6 ani de facultate plus 4 ani de rezidentiat si iesi intr-adevar doctor la 30 de ani cu salariu mizer

| Koisan69 a răspuns (pentru AnotherWayToDie):

Nu stiu cum ramane dar criteriile de terminat facultatea cu job si cu salariu bun, ia vezi dreptul si medicina se incadreaza?

| AnotherWayToDie explică (pentru Koisan69):

Medicina ramane cea mai tare, pentru ca poti pleca in afara unde un chirurg are in medie 1000-2000 de euro pe luna... chiar mai mult...winking