| SophieDavidescu a întrebat:

Puteţi să mă ajutaţi in legatura cu un plan de afaceri? Am un referat de făcut şi mă gandeam sa aleg tema a unei firme de jucării. Dar nu ştiu de unde să incep. Este prima oară cănd am de făcut un astfel de referat. Trebuie sa fac anumiţi paşi si nu ştiu ce trebuie făcut. Mă puteţi ajuta? Mulţumesc.

Răspuns Câştigător
| Ilinca a răspuns:

Intr-un plan de afaceri este nevoie sa vorbesti foarte amanuntit despre datele firmei : prezentare, anul in care a aparut, domeniul de activitate, cifra de afaceri, numarul de asociati/actionari. Apoi va trebuie sa vorbesti despre politica de preturi, politica de marketing, concurenti (directi si indirecti), despre situatia financiara a firmei de la inceput si pana in prezent (cifra de afaceri, cheltuieli, profit ) si nu in ultimul rand despre obiectivele firmei (pe termen scurt, mediu si lung).