| Florexin a întrebat:

Am si eu o problema..am avut un card de cumparaturi la care nu am platit la el 1 an de zile. Am fost raportat la biroul de credit. Acum 1 an jumate am platit datoria plus restantele. Exista vreo varianta sa fiu scos din birou? Nu pot face nici un imprumut. avand in vedere ca le.am platit datoria.

3 răspunsuri:
| valentina2392 a răspuns:

N primul rând, trebuie ştii exact motivul pentru care ai ajuns în această situaţie: figurezi cu restanţe, nu ai putut plăti deoarece ai fost plecat din ţară, ai fost bolnav sau nu ai fost înştiinţat de către bancă cu privire la introducerea unui anumit comision sau cu privire la creşterea dobânzii.

Apoi, următorul pas este să te duci la o sucursală a băncii (de preferat la cea care ţi-a acordat împrumutul) şi să completezi o cerere prin care soliciţi scoaterea din baza de date, explicând exact motivele pentru care ai ajuns acolo.

Dacă, în urma acestei solicitări banca refuză să te scoată din baza de date poţi apela la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal. Autoritatea în cauză va fi obligată să investigheze în amănunt cazul tău iar dacă banca este găsită vinovată de vreo eroare tehnică va trebui să-ţi şteargă numele din lista Biroului de Credit. Dacă, în urma anchetei, se dovedeşte faptul că tu eşti vinovat, atunci vei rămâne restanţier timp de patru ani.
PS: Cand faci cererea, sa fie cat mai realista si credibila!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, cel putin 6 luni nu vei putea face nici un credit, asta este politica celor care te-au listat pe lista celor rai platnici, chiar daca ti-ai achitat integral restantele.

Si pe viitor, toti creditorii te vor verifica pe lista aia si daca vor iti dau credit, daca nu, au dreptul sa te refuze, pentru ca ai dovedit ca nu esti un om cinstit sa-ti platesti datoriile la timp.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Doar banca te poate scoate din biroul de credit. Vorbeste cu ei. Spune-le ca ai avut o situatie grea in familie, etc.
Datele negative - cum sunt restantele – sunt stocate in baza de date a biroului de credit si dezvaluite bancilor pentru analizarea cererilor de credit timp de 4 ani de la data achitarii ultimei restante sau de la data ultimei actualizari transmise, in cazul neachitarii restantelor.

Prin urmare, daca un client isi achita restanta, acest lucru nu inseamna ca datoria respectiva va fi stearsa de la Biroul de credit. Clientul va figura mai departe ca a avut o intarziere, urmand ca informatia sa dispara abia peste 4 ani.

La fel se intampla si cu informatiile pozitive. Ele apar timp de 4 ani in raportul de credit, dupa care se sterg, potrivit legii.

In schimb, datele cu caracter personal ale solicitantilor de credit care au renuntat la cererea de credit sau a caror cerere a fost respinsa, sunt stocate la Biroul de credit si dezvaluite bancilor timp de 6 luni de la data transmiterii.
Citeste si aici: http://bit.ly/2Fs5RvP
Atentie! Nu te lua dupa DonnaAlba. Vorbeste prostii intotdeauna.