| Andrei15122 a întrebat:

Buna seara, am vandut un produs pe olx, au trecut 4 zile lucrătoare de cand coletul a fost ridicat de destinatar iar mie nu mi-a intrat niciun ban in cont(am cerut ca banii pe comanda sa imi intre in contul bancar prin IBAN), la comanda scrie ca este finalizata iar cand intru la FAN Courier pe site si verific awb ul imi arata la data virament:01.01.2024,cat trebuie sa mai astept?

13 răspunsuri:
| Whitte a răspuns:

Nu mai astepti. Ai luat teapa. Astfel de vanzari se fac cu plata ramburs. Nu iau marfa pana nu platesc. Curierului.

| Andrei15122 explică (pentru Whitte):

Pai ce sa platesc? Eu am trimis produsul

| Whitte a răspuns (pentru Andrei15122):

Am spus eu sa platesti tu?

| Andrei15122 explică (pentru Whitte):

"Nu iau marfa pana nu platesc curierului"

| Whitte a răspuns (pentru Andrei15122):

Nu iau ei marfa. Nu ca nu iei tu marfa. Nu stii romaneste?

| Madalina7944 a răspuns:

Daca ai vandut produsul prin OLX cu plata ramburs, atuni sigur o sa-ti intre banii. Produsul nu este dat cumparatorului pana nu este achitata contravaloarea lui. Cel mai bine suni la fan courier, sa ai awb-ul la indemana. Explici situatia si ei te pot ajuta cu un termen cand o sa-ti fie virati banii in cont.

Daca nu ai vandut cu plata ramburs si coletul a fost livrat, atunci cel mai probabil a fost teapa si nu ai cum sa-ti mai recuperezi banii.

| Andreipho a răspuns:

Ai luat deja teapa.

| Andrei15122 explică (pentru Andreipho):

Pai de ce?

| Andrei15122 explică (pentru Madalina7944):

Am vandut cu plata ramburs si am selectat sa imi intre banii in cont dupa

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Whitte):

Este ca nu ai inteles nimic din intrebarea? Omul a trimis ramburs doar ca a cerut curierului banii in cont. Te agiti fara sa stii la ce raspunzi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Verifica ca ai dat datele corecte, teoretic in 2 zile de la incasare ar trebui sa ai banii in cont. Daca ai dat datele corecte suna la fan curier.

Bula
| Bula a răspuns:

Suna la Fan Courier, pentru verificare!
Sa ai AWB-ul la indemana!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai rabdare ca dureaza, pana se face transferul intre bănci dureaza circa 3 zile, deci saptamana viitoare sigur vei avea banii in cont, despre ce suma este vorba?