| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna seara stimati colegi de pe TPU! Eu si cu sotia mea avem in Timisoara o casa cu etaj ce am vrea sa o transformam intr-un centru pentru persoane cu dizabilitati sau pentru persoane cu handicap psihic. O cunostinta a facut la fel impreuna cu sotia lui la una din proprietatile lor, doar ca diferenta este ca ei au avut bani facuti din afaceri imobiliare si alte afaceri dinainte pusi deoparte si au facut asta din banii lor. Noi am dori sa ne indrumutati si pe noi cei care va pricepeti, daca noi punem spatiul la bataie cum s-ar zice, unde ar trebui sa mergem pentru a primi donatii si toate cele necesare pentru punerea pe picioare a unui asemenea centru? Adica sa primim mobilier, paturi, birouri scaune, table ca si in salile de clasa din scoli, jucarii si ce mai e nevoie. Va rog frumos din suflet sa ne ajutati cu un sfat. Multa sanatate va dorim si toate cele bune!

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Nu este ușor ce vreți să faceți, costurile sunt mari. Din câte înțeleg, căutați finanțare. Păi, sunt mai multe metode, din care exclud un împrumut la bancă, fiindcă deja ați porni cu un handicap.
Pentru început, limitați-vă la un anumit număr de paturi, până vă puneți pe picioare, apoi, dacă merge bine, creșteți capacitatea.
Ca și surse de finanțare: apelați mai întâi la cunoștințe, rude, prieteni și rugați-i să redirecționeze acei 3, 5% din impozit către contul deschis de voi. Formularul se găsește gratuit pe site-ul ANAF, are numărul 230. Tot aceste persoane pot contribui, dacă vor și pot, cu donații de mobilier, jucării etc.
Apoi, căutați sponsorizări la firmele mari și medii din oraș și din împrejurimi. Încheiați contracte de sponsorizare cu cei dispuși să vă ajute.
În al treilea rând, luați legătura cu un reprezentant al firmei de telecomunicații de la care aveți serviciile de telefonie și vedeți cum puteți contracta serviciul de donații la numere speciale, acelea din 4 cifre.
După care - reclamă, reclamă, campanie și iar reclamă, în toate felurile, mai ales pe Facebook. Trebuie să vă faceți cunoscuți și auziți.
Felicitări pentru inițiativă! Vă doresc succes!
P.S. Fiica mea este studentă la Psihologie, la UVT. big grin O s-o întreb dacă este interesată să facă voluntariat și poate, poate ne vedem la toamnă, când începe anul universitar. happy

| StefanescuDaniel explică (pentru adryang78):

Buna ziua! Va multumim frumos pentru frumosul dumneavoastra raspuns care de asemenea este si un raspuns foarte intelept. Noi am avut aceasta idee doar pentru simplul fapt ca vedeam la o prietena de-a mamei mele cum lucreaza la Speranta pe vremea cand eram noi mici copii. Probabil de aceea am studiat si in cele din urma ne-am luat si diplomele de infirmieri cele valabile in orice tara din Europa. Iar eu Daniel am terminat si Arte Plastice sectia tehnician design si Conservatorul, iar Anita a terminat Jurnalistica si Facultatea de Drept. Si mai vreau sa va transmit faptul ca astazi cu toate ca este ziua mea si schimb prefixul am implinit 40 de ani, ce credeti? Am trimis-o pe Mama mea sa vorbeasca cu varul meu ei domnul doctor si profesor F. Birsasteanu cel cu centrele de imagistica fostul director al partidului PSD Timis si ce credeti ca a zis? Ca pe el nu il intereseaza, ca are el destule probleme ale lui de rezolvat si ca nu vrea sa ajute cu nimic...chiar acum circa 10-15 minute pe la ora 11:30. Sa invarti milioane si zeci de milioane de euro dar sa nu vrei sa ajuti cu nimic...Ciudat si foarte trist in primul rand, ce pot sa spun?!?! Noi am vrea sa punem la bataie o casa pe care nu o folosim pentru a face un asemenea centru ori pentru copii nascuti cu probleme psihice ori ca si mini azil de batrani. De cheltuielile lunare nu e problema fiindca mereu le-am platit nu am avut niciodata asemenea probleme multumesc Lui Dumnezeu. Singura problema la noi este ca avem spatiul dar nu ne permitem sa cumparam restul de lucruri necesare pentru a ne indeplini acest vis. Si chiar nu stim la cine sa apelam. Clinici si centre precum sunt Regina Maria si MedLife nici nu vor sa auda de asa ceva cu toate ca au spatii si aparaturi medicale de zeci si sute de milioane de euro numai la noi in tara, decat cu conditia sa le iasa si lor ceva finante de pe urma noastra si stim cu totii ce ar insemna asta. Spuneti-i va rog fiicei dumneavoastra sa ne contacteze, ma puteti gasi pe Facebook cu numele Daniel Aris Stefanescu sau sa imi scrie pe numarul de whatsapp 0730 383 125 Cu toata stima si respectul va salut si va doresc numai bine!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Și după ce primiti donațiile ce faceți cu centru? Că ăla are nevoie de oameni, de hrana, de medicamente de întreținere de mii de euro pe lună...

| StefanescuDaniel explică (pentru suntserios):

Stim domnul meu si noi la randul nostru avem diplome de infirmieri eu si sotia mea. Am lucrat si 7 ani si cateva luni in strainatate in diverse azile de batrani, clinici, centre de recuperare...Si tocmai asta am vrea sa facem. Dar nu stim incotro sa ne indreptam ca sa primim sprijinul necesar. Sau sa facem contract cu o firma mare gen Regina Maria? Habar nu am ce sa zic sincer

| suntserios a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Cu atatay experiență în domeniu și cu cunostinte care fac asta deja și tot nu știți de unde sa o apucați? Cunoștințele cum finanțează acest proiect? Toate centrele la care ați lucrat cum finanțau proiectele?

| StefanescuDaniel explică (pentru suntserios):

Cunostintele noastre dupa cum am spus, au avut afaceri imobiliare si diverse studiouri, productie de cd-uri si casete inainte... Si au avut si au in continuare foarte multi bani deci o fac din proprii lor bani. Iar cei pentru care am lucrat noi in strainatate, cei de la clinica erau particulari, iar azilul era intr-un fost palat undeva in Alpii Austrieci si tot ce stiu este ca infirmieri ca mine si sotia mea lucram acolo impreuna cu alti colegi romani si veniti din alte tari si ca pentru batranii care erau internati acolo in permanenta jumatate din taxa lunara a fiecaruia in parte o platea familia iar jumatate statul austriac. si erau ingrijiti foarte bine. Deci despre azil chiar nu stiu ce sa spun deoarece se pare ca erau impicati si patroni si cei din statul austriac.

| Furnicuta000 a răspuns:

Ce fel de centru mai exact? Ca pe oamenii cu dizabilitati sau cu probleme psihice familia ii duce sa ii interneze undeva si apoi nu ii mai iau acasa. Ar trebui sa aveti mult personal, de la infirmieri pana la bucatari si paznici. E greu de primit aprobare si de pus pe picioare. Va trebui sa cereti bani de la familiile celor internati si multi bani ca sa va puteti plati angajatii. Dar pentru inceput puteti cere niste donatii ca sa il puneti la punct, incercati pe Facebook si pe tik tok pentru ca astea 2 sunt cele mai bune metode de promovare pentru orice. Dar nu o postare sau 2 ci zilnic zeci de postari, trebuie sa fiti perseverenti ca sa va ajute oamenii. Sau puteti sa le scrieti diferitelor asociatii. De ex intrati pe Instagram la Aluziva si scrieti-i ei, e o activista cu multa influenta si ajuta de obicei in cazuri din astea, are si o asociatie

| StefanescuDaniel explică (pentru Furnicuta000):

Va multumim frumos pentru sfat!