| blackgirl1875 a întrebat:

Buna, sunt anul 3 la un liceu de mate-info si ma gandesc sa urmez o facultate politehnica, automatica si calculatoare, Cluj sau Bucuresti.Intrebarea mea ar fi, exista cineva care sa lucreze in domeniu si sa imi poata oferi niste informatii in legatura cu cele 2 facultati? (pentru ca sunt indecisa intre ele) Si ce job-uri/cat de usor este sa gasesti un job IN ROMANIA,(ca si cunoscator de limba engleza la nivel B1-B1+) imediat dupa terminarea facultatii, care sa iti ofere si posibilitatea de dezvoltare si obtinerea unui salariu decent?

2 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Nu cred că există o diferență semnificativă intre cele două facultăți per se. Ceea ce diferă este contextul in care vei învăța, și bineînțeles gama de programe de studiu.
Demn de ținut minte este că deja piața de muncă arată semne de saturație. Extrapolând 5 ani înainte, este clar că nimeni nu îți poate garanta nimic.
Dar poți lua pași să-ți maximizezi șansele. Vezi care sunt tehnologiile căutate acum, poate ti-ar plăcea să te specializezi.
Capătă alte skill-uri. Gandire creativă, finanțe, comunicare, management, etc.

| helpforyou a răspuns:

Greu nu este sa iti gasesti un job dupa facultate. Mai ales ca stii si engleza. La inceput salariul nu este unul mare dar creste destul de repede.
Cunosc tineri care au terminat si in alte centre universitare si in doar cativa ani au ajuns la venituri frumoase.