| arinageo a întrebat:

A avut cineva de a face cu firmele care nu își plătesc datoriile? M-ar interesa o platforma prin care sa pot verifica o firma, ce situatie are, dacă are datorii etc. Am o afacere si am o problema cu firmele care nu isi onoreaza contractul și mi-ar fi de folos asa ceva.

7 răspunsuri:
| oz_1736 a răspuns:

Nu stiu daca te ajuta https://www.listafirme.ro

| arinageo explică (pentru oz_1736):

Sigur, vă mulțumesc pentru recomandare.

| QuelQui a răspuns:

Vezi la ANAF.

| SofiaTeodorescu a răspuns:

Cunosc, aveau o firma si nu si-au platit datoria la stat si au castigat procesul datorita CEDO, spunand ca au minori si ca nu s-a facut presiune pe ei timp de 5 ani si ca dupa 5 ani ar trebui stearsa datoria.Sau acum cineva apropiat mie, de cel putin 10 ani nu plateste la stat o perioada veneau scrisori dar acum nu.Acum depinde si de natura problemei.

| arinageo explică (pentru SofiaTeodorescu):

Mulțumesc frumos pentru răspuns. O să mă interesez și eu atunci.

| Ionelion a răspuns:

Hello.
Am o firma mica si din pacate am intampinat si eu aceasta problema cu firmele care nu isi platesc facturile.
Am descoperit intre timp platforma Confidas, iar atat eu cat si colaboratorii mei o folosim cu incredere. Am înregistrat chiar si doua facturi neincasate și apoi ne-a plătit clientul, deși ne rugam de el de mai bine de un an.
Imi place aceasta platforma pentru ca este usor de folosit si putem sa vedem date din bilant, dosare in instanta, contracte cu statul si chiar primim alerte atunci cand un client intra in insolventa ori ii expira sediul. Pe langa asta, imi arata inclusiv facturile neplatite ale firmelor pentru ca membrii platformei pot sa inregistreze restante de plata.
Sunt si alte firme care ofera asta, Risco, Termene, ListaFirme, dar noua ne place mai mult Confidas.
Si din cate stiu, este gratuit sa-ti faci un cont, iar daca ai nevoie de multe verificari trebuie sa platesti. Dar e foarte bun și ok ca raport calitate-preț.
Poti sa-ti faci un cont aici: https://confidas.ro.
Sper ca te-am putut ajuta.

| arinageo explică (pentru Ionelion):

Sună interesant. Chiar o să încerc această platformă. Nu știam că există așa multe firme care fac asta.
Mulțumesc pentru ajutor.