| StefSteph a întrebat:

Buna TPU am 17 ani si 8 luni si as vrea sa muncesc dar nu gasesc.As vrea sa imi castig bani ca la varsta de 18 ani sa ma pot muta singura.Astept sugestii multumesc frumos (dau funda)!

6 răspunsuri:
| AdelaAde7 a răspuns:

Nu poti face atatia bani incat sa te muti intr-un timp atat de scurt, dar totusi poti sa lucrezi ca ospatarita intr-un restaurant linistit sau nu stiu ca vanzatoare la un magazin ceva de genul asta, sa nu fie ceva foarte obositor deocamdata pana iti strangi banii pe care ii vrei, apoi iti doresc sa ajunti mult mai sus! Multa bafta, sper sa reusesti. Dar am o intrebare, nu esti la scoala? big grin

| denna_6865 a răspuns:

Eu ma straduiesc de 3 ani si mai bine sa strang banii si sa ma mut singura.dar cu cat fac un pas cat mai aproape de a ma muta cu atat cheltuielile sunt mai mari.Prin a te muta singura trebuie sa iei in calcul o multime de responsabilitati. prin a te muta sungura inseamna a convietuii de una singura, inseamna ca trebuie sa invatam sa ne descurcam singure cu treburile casei/apartamentului in care locuim.Nu o sa ne ducem la mama sa ne bage o masina de spalat si sa ne faca o oala de mancare
Este chiria de platit.apa.curentul. ca sa faci toate astea trebuie pentru inceput sa ai un loc de munca stabil si un salariu frumos. iar pentru inceput niste economii. Incearca la o cafeterie ceva, cel putin pentru 8 ore programul.ai grija insa la salariu pe care ti-l ofera.eu nu locuiesc in tara si nu pot sa iti zic ce fel de banii se mai dau acasa, dar vezi sa nu fie unul mic. astfel nu merita efortul

| darrio2007 a răspuns:

Cred ca ai vazut prea multe filme americane de acest gen.In cateva luni vrei sa castigi bani si sa te muti si singura.Nici la ei nu o poti face atat de repede.Decat daca esti vreun bancher.Sunt si mari salariile din Romania pentru o tanara ca tine fara nici o experienta.Incearca vanzatoare sau ospatarita.Liceul l-ai terminat?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ce calificare ai tu la 17 ani si 8 luni? asa de curiozitate? incat crezi ca ai sa iti permiti sa te intretii singura. Sa zicem ca iti gasesti un loc de munca, mai mult de 700 ron nu iti da nimeni la varsta ta, mai ales ca nici nu ai bacul inca. Stii cat e o chirie? cea mai ieftina si mai jegoasa garsoniera ajunge 500 ron + intretinerea cam 150 ron, plus curent, plus mancare... iti cam da pe minus. Trezeste te un pic la realitate

| pirla a răspuns:

Eu iti sugerez sa-ti cauti in supermarket-uri.De obicei acolo gasesti daca nu ai implinit 18 ani. Daca vrei sa te muti singuri ar trebui sa-ti iei 2 servicii.

| NicollHellen a răspuns:

Dacă sunteți în căutarea unui job vă recomand cu mare drag să urmăriți acest video! :)
http://www.youtube.com/watch?v=-9V-Sh7tDU8&feature=youtu.be