| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Am investit 1100 de lei în crypto prin revolut și am ieșit pe pierdere cu 40 de lei + 28 taxa de conversie din ethereum în bani. Întrebarea mea este următoarea : Trebuie să plătesc ceva taxă la anaf având în vedere că am ieșit pe pierdere?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal că nu trebuie sa plătești când pierzi bani

| sierra1 a răspuns:

Impozit pe pierdere nu există

Răspuns utilizator avertizat
| Sn4k3 a răspuns:

Asta ne-ar mai trebui laughing

| Sekim a răspuns:

Raspuns pe scurt, nu, e un motiv pentru care se numeste,, impozit pe profit ". Investitiile in crypto nu se fac asa, mai documenteaza te.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cind ai "investit" si mai ales cit de repede te asteptai sa iesi pe profit/cit? Pe viitor - nu mai fa chestia asta pe Revolut. Nu poti sa faci stake, nu poti sa faci nimic. Practic nu primesti crypto, ci doar Revolut iti arata in aplicatie cit "ai" echivalat cu evolutia cryptomonedelor in care "ai investit" insa nu poti sa faci stake, conversii, nimic!