| Alina_Gherguţ_1994 a întrebat:

am o intrebare. In urma unui anunt pe care l-am vazut pe un site cunoscut de locuri de munca, am aplicat la un job la aceasta firma http://dubaieurofinance.com/. Am fost sunata de un anumit domn care nu prea imi parea a fi un om dintr-o firma, si vorbea cam ciudat. Intrebarea mea e: a lucrat/lucreaza cineva la aceasta firma? e ceva serios? (salariul e colosal, undeva in jurul a 2000 euro). Merci de raspuns!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Colosal? 2000 euro e o bataie de joc pentru economia din Dubai

| Alina_Gherguţ_1994 explică:

Ma refer ca aici la noi in Romanica, e destul de mult, si mai ales ca lucrezi de acasa intre 4 si 6 ore, 5 zile pe saptamana. ideea e ca si astazi am fost sunata de domnul respectiv si mi s-a parut ciudat si faptul ca m-a sunat cu numar privat o data, si cand am intrebat de ce, mi-a zis ca probabil asa e setat telefonul. Ori mi s-a parut, ori era mult mai interesat de contul meu si de cardul atasat decat de orice alte detalii despre studiile mele.

| CataC a răspuns (pentru Alina_Gherguţ_1994):

Buna Alina
Cand ceva e prea frumos sa fie adevarat, probabil asa este.
Nu-ti da nimeni 2000E pentru lucrat de acasa 20-30 de ore pe saptamana decat daca esti foarte calificat in domeniu.
Contul si cardul ar trebui sa fie ultima problema, fiind folosite strict pentru livrarea salariului. Este suficient nume si cod IBAN, pentru a se vira banii, faptul ca are sau nu are card atasat nu este problema angajatorului.
O firma care vrea sa iti ofere 2000E sa stai acasa intai iti verifica cv, portofoliu, se asigura ca poti face eea ce ti se cere, ca ai mai facut job-ul respectiv, e cale lunga pana la cont.
Sfatul meu e sa te retragi politicos din conversatie si sa gandesti realist.
Multa bafta

| Alina_Gherguţ_1994 explică (pentru CataC):

Cam asa ziceam si eu. El totusi insista ca are nevoie de datele acestea deoarece toata afacerea asta se bazeaza pe tranzactiile bancare si interbancare internationale, ca eu voi avea acces la o anumita suma de bani, etc. In orice caz, asa voi face, decat sa intru in cine stie ce belele. Pacat de anunt totusi laughing) si de timpul pierdut. Merci pentru raspunsuri!