| PopescuMaria9 a întrebat:

Buna TPU.
Am o MARE MARE problemă, sunt foarte saraca am 12 ani stau cu mama si cu sora mea de 5 luni si nu mai avem bani nici de mancare si s-ar putea sa ne dea afara din casa nu stiu ce sa fac nu stiu cum sa fac nu stiti pe cineva care angajeaza copii de 12 ani? am nevoie tare de bani sa putem sa avem o viata buna, mama nu poate sa mearga la un job ca incepe scoala si nu are cu cine sa stea bebelusul... HELP

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu ai nevoie de nici un ban ca esti copil mic, dar poti suna la Serviciul de Protectie al copilului si primiti imediat ajutor.
Serviciul de Protectie al copilului va poate lua pe tine si pe surioara ta si va poate creste in caminele pentru copii.

| TimberWolf a răspuns:

In fiecare zi apar povesti din astea ''incredibile''.

| darrio2007 a răspuns (pentru TimberWolf):

Asa este. Mai ales aia cu fetita de 6 ani care s-a reâmpăcat cu sotul deja e penibilă.

Răspuns utilizator avertizat
| Dulcica1234 a răspuns:

Bună! Liniștește-te, te rog! Nu trebuie să te angajezi, tu trebuie să mergi la școală și să înveți. Am o variantă care te-ar putea ajuta. Sună la numărul 116111. Acesta este telefonul copilului și te poate ajuta. Este 100% gratuit și te ajută cu orice problemă. În plus, am trimis și eu un mesaj către ei și le-am spus pe scurt despre problema ta. Calmează-te, te vor ajuta. Ascultă-mi sfatul și apelează la numărul respectiv. Dacă cumva nu te ascultă sau nu te ajuta, să îmi spui, că mai încerc eu din nou. Nu te las să ajungi tu și familia ta pe drumuri, promit.

| PopescuMaria9 explică (pentru Dulcica1234):

Bai eu nu vreau la protectia copilului ai innebunit imi creezi probleme de ce le spui asta doamne fereste o sa ma duc sa ma omor dupa tot ce ai facut

| Dulcica1234 a răspuns (pentru PopescuMaria9):

Nu, te rog. Nu face una ca asta. Am vrut doar să ajut, nu să te despart de familie, sincer. Nu vreau să te am pe conștiință și nici să intru în închisoare. Am vrut doar să ajut, nu să fac mai rău. Te rog, te implor, nu face una ca asta. Și eu sunt tânără, am doar 25 și am avut doar intenția să fac bine. Am și o problemă de sănătate, nu mă lăsa în stradă sau să intru în închisoare.

| PopescuMaria9 explică (pentru Dulcica1234):

Nu te las dar nu vreau sa fiu despartita de familie.

| Dulcica1234 a răspuns (pentru PopescuMaria9):

Păi nici eu nu vreau asta. Dar numai, te las în pace. Prin ce am trecut ieri, nu mai vreau să trec în viața mea. M-ai îngrozit cu răspunsul dat, "că te omori din cauza mea". Apoi lipsa de răspuns a amplificat totul. Numai la asta m-am gândit ieri, am fost terminată psihic. Nu știi, dar eu am anxietate și ceea ce mi-ai spus a făcut prăpăd în mine. Toată ziua nu am putut face nimic, doar ceea ce mi-ai spus îmi era în cap și cu un puternic sentiment de vinovăție. Nu știu de câte ori mi-au dat lacrimile ieri și eram atât de speriată. Cred că a fost un atac de anxietate, ceea ce am făcut ieri. Am încercat doar să te ajut, dar renunț și te las în pace. Nu mai vreau să trec prin tot ce am suportat ieri. Stai liniștită așa cu familia ta. Nu te va căuta nimeni și nu se va întâmpla nimic. Dar ca sfat, oricât de nervoasă și furioasă ai fi pe cineva, nu mai amenința cu te omori, deoarece există persoane cu anxietate ca mine sau cu alte posibile probleme și riști să le provoci un șoc emoțional foarte puternic. Nu este de joacă, ori de glumă cu așa ceva. Am făcut atac de anxietate din cauza asta și mi-au năvălit în minte cele mai urâte gânduri, chiar și să mă omor, deoarece nu puteam să trăiesc cu vinovăția în suflet. Așa că nu mai amenința cu astfel de lucruri, că nu este o glumă. Dacă nu mă ajutau alții de aici, de pe TPU, nu cred că mai suportam și făceam o tâmpenie iremediabilă. Așa că lasă amenințările de genul ăsta, fie ele în glumă sau joacă, că poți provoca o tragedie. În concluzie, nu te mai ajut, stai așa cum ești cu familia ta, nimeni nu te duce nicăieri. Mi-a ajuns prin ce am trecut ieri și renunț și la cont.

| Dulcica1234 a răspuns:

Copilă, nu te îngrijora. Eu voi face tot posibilul să te ajut atât pe tine cât și familia ta. Ai încredere în mine. Ca să te pot ajuta, am nevoie să știu unde stai. Altfel nu te voi putea ajuta așa cum trebuie. Am nevoie de comună, județ, stradă, numărul casei, etc. Tot ce știi ca să te pot ajuta cu adevărat. Nu îți fac niciun rău, ai încredere. Ca să te pot ajuta, trebuie și tu să mă ajuți cu ceva. Mai exact cu ceea ce ți-am cerut, altfel nu pot face mai nimic.