| killmesoftly a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de piata valutara. De ce castigul pe care mizam sa-l obtinem in cazul unui arbitraj de dobanda acoperit este fara risc? As aprecia enorm parerile voastre. Raspunsurile imi folosesc la un studiu de caz. Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| CLCQ a răspuns:

Vezi aici mai multe explicatii: http://www.tradeville.eu/tradepedia/arbitraj-valutar
Eu as retine ideea ca: termenul de arbitraj desemneaza acea operatiune prin care se obtine profit din cumpararea actiunilor, monedelor si marfurilor la un pret de pe o piata si vanzarea simultana a activelor respective pe alta piata la un pret mai mare.
In principiu cand se cumpara se stie sigur ca se va vinde in profit, de aici operatiunea este fara risc.