| mary_1175 a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare

sora mea a nascut de curand in strainatate.si ca sa vina in romania ii sa cerut la abasada certificat de nastere romanesc la copil

intrebarea mea este:de unde se poate obtine acest certificat de nastere pentru copil? de la ambasada sau o pot obtine din orasul unde locuiesc?

pentru cel mai bun rasp coerent dau fundita :d

multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca i s-a cerut certificat de nastere romanesc, poate certificat de nastere din locul unde a nascut. Cu acesta i se elibereaza un titlu de calatorie, cu care revine in Romania si abia aici se va transcrie nasterea in registrul de stare civila de la domiciliu si i se va elibera un certificat de nastere romanesc. Stiu foarte sigur ca este asa. Este si un nonsens sa i se fi cerut certificat romanesc la ambasada, nu avea cum sa-l obtina in strainatate decat tot de la Ambasada Romaniei din tara respectiva. Numai bine!